Na co zwrócić uwagę przed zakupem ekogroszku?
Ekogroszek stanowi jeden z najczęściej wybieranych rodzajów opału do ogrzewania pomieszczeń w Polsce. O sukcesie tym zadecydowała stosunkowo niska cena, wygoda użytkowania oraz neutralny wpływ na środowisko naturalne. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup ekogroszku na sezon grzewczy, sprawdź na co należy zwrócić uwagę.
Ekogroszek workowany – wartość opałowa
Wartość opałowa ekogroszku nazywana jest również jego kalorycznością. Parametr ten dostarcza informacji, ile ciepła wydziela się podczas spalania surowca. Jest więc jedną z najważniejszych informacji, na którą należy zwrócić uwagę, kupując ekogroszek w workach. Jednocześnie warto pamiętać, że należy skupić się na ofercie zaufanych sprzedawców, jak Energo – https://energobielsk.pl/kategoria-produktu/ekogroszek/.
Wiele nieuczciwych firm wprowadza klientów w błąd, podając jedynie informację o cieple spalania. To z kolei informuje nas o energii, jaka uwalnia się podczas spalania wszystkich substancji, łącznie z wodą. Wartość opałowa natomiast określa tylko ilość powstającej energii bez uwzględnienia zjawiska skraplania i to właśnie ona powinna nas interesować.
Spiekalność ekogroszku
Spiekalność ekogroszku to inny parametr, który warto poznać przed zakupem opału. Jest ona ważna nie tylko ze względu na samą wydajność ogrzewania, ale również stan techniczny kotła. Spiekalność oznacza zdolność do przechodzenia węgla podczas ogrzewania w stan plastyczny. W podwyższonej temperaturze ziarna ekogroszku zlepiają się ze sobą, tworząc spieczony koks.
Jeśli wskaźnik spiekalności oznaczony symbolem RI jest wysoki, to w kotle gromadzi się spieczony popiół, który zmniejsza efektywność spalania opału. Najlepiej, aby wskaźnik RI ekogroszku znajdował się w przedziale od 0 do 20. Im większe odstępstwa od tej wartości, tym mniejsza efektywność spalania.
Wilgotność ekogroszku
Innym wskaźnikiem, który w sposób znaczący wpływa na wydajność spalania ekogroszku, jest jego wilgotność. Parametr ten określa zawartość wody w opale. Im jest ona niższa, tym wydajniejsze efekty spalania. Najlepiej, jeśli wilgotność ekogroszku będzie znajdowała się na poziomie od 5 do 10%. Wyższe wartości wiążą się z gorszym spalaniem, ale również powstawaniem rdzy na podajniku kotła, co może powodować korozję i znacznie skrócić jego żywotność.
Zawartość popiołu w ekogroszku
Wiele osób podczas zakupu ekogroszku kieruje się głównie ceną. Tymczasem oprócz wspomnianych już parametrów szczególną uwagę należy zwrócić również na zawartość popiołu. Mówi nam ona o procentowym udziale substancji niepalnych w ekogroszku. Dobry opał charakteryzuje się zawartością popiołu poniżej 10%. Większe wartości nie tylko zmniejszają wydajność spalania, ale również zmuszają właścicieli do częstego czyszczenia kotła i opróżniania popielnika. W opale nie powinny też znajdować się kamiennie oraz inne zanieczyszczenia mechaniczne, które mogą uszkodzić podajnik.
Kupując ekogroszek na sezon grzewczy najlepiej brać pod uwagę opał o najlepszym stosunku ceny do jakości. Tylko wtedy można mieć gwarancję, że wybrany węgiel będzie wydajny i bezpieczny dla kotła.