Na co zwrócić uwagę projektując biuro?

Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta. Aby projekt biura był dobry i sprzyjał realizacji celów firmy, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na potrzeby ludzi, którzy mają w danej przestrzeni pracować. Rozplanowanie biura, design, aranżacja wnętrza – wszystko musi być podporządkowane właśnie temu. A czego najbardziej potrzebuje współczesny pracownik biurowy?

Wygodna, funkcjonalna przestrzeń oraz sprzyjająca pracy i dobremu samopoczuciu atmosfera to podstawa. Przekłada się to na przemyślaną aranżację biura, nowoczesne, ergonomiczne meble biurowe, optymalne oświetlenie, temperaturę powietrza i warunki akustyczne w miejscu pracy. Niby oczywiste, a jednak ciągle w wielu polskich firmach projekty biur pozostawiają wiele do życzenia.

Open space – projekt wnętrza nie dla każdego

Mimo że otwarta, wspólna przestrzeń do pracy jest modną i ekonomiczną opcją w projektowaniu wnętrz biurowych, nie w każdej sytuacji jest to rozwiązanie optymalne. Czasami lepiej sprawdza się system gabinetowy, choć zdecydowanie nie jest on dzisiaj w trendzie. Jeśli specyfika pracy nie wymaga od członków zespołu częstych kontaktów, a wykonywane przez nich zadania są diametralnie różne, open space może tylko wprowadzać chaos i zbędne utrudnienia. Warto jednak w takim przypadku pomyśleć o tych strefach, które mogą służyć integracji i tak rozplanować biuro, by znalazło się w nim miejsce na wspólną, komfortową social zone czy przytulny chillout room.

Design biura – architekt wnętrz zrobi to lepiej

To prawda. Architekci i dekoratorzy wnętrz potrafią odpowiednią aranżacją rozwiązać problemy, których właściciel biura może nawet jeszcze nie dostrzegać. Profesjonaliści są wyczuleni nie tylko na estetykę, ale i funkcjonalność oraz na ludzką psychikę w kontekście otoczenia wypełnionego określonymi barwami i formami. Wiedzą, jak na samopoczucie pracownika czy motywację do pracy może wpływać kolor ścian albo kształt mebli. Mają doświadczenie w rozpoznawaniu potrzeb użytkowników biura i w zaspokajaniu ich poprzez optymalne kształtowanie przestrzeni. Warto zdać się na ich koncepcje lub przynajmniej poradzić się w kwestii własnych pomysłów na aranżację wnętrza czy design biura. Pomocą służą też zazwyczaj projektanci mebli biurowych.

Dobre meble do biura potrafią czynić cuda

O jakości projektu biura decyduje również jego wyposażenie. Aranżując wnętrze biurowe, należy dużą wagę przywiązywać do wyboru właściwych mebli. Najbardziej pożądane to te, które są proste, funkcjonalne, ergonomiczne i „elastyczne” (czy też „dynamiczne”). Muszą zapewniać użytkownikowi wygodę, „dbać o jego zdrowie” i dawać mu sporą swobodę w regulowaniu, dostosowywaniu, przebudowywaniu własnego otoczenia. Doskonałym przykładem takiego mebla jest biurko z płynnie regulowaną wysokością blatu, pozwalające na pracę siedząco-stojącą (https://mikomaxsmartoffice.com/pl/produkt/stand-up-r/). Design, funkcjonalność, komfort i swobodę dają także nowoczesne, modułowe systemy, na bazie których buduje się potrzebny mebel, po czym w jednej chwili przekształca go w coś innego, jeśli trzeba. 

 

Fot. Mikomax, biurko STAND UP R do pracy w trybie sit & stand.

Fot. Mikomax, system designerskich, modułowych kubików LIGO.

Atmosfera w biurze to coś więcej niż small talk

I wreszcie… last but not least, czyli warunki fizyczne panujące w pracy – jedna z ważniejszych dla pracowników sprawa. Akustyka, oświetlenie, temperatura, wilgotność powietrza etc. to parametry, o które bezwzględnie należy zadbać, planując wnętrze biura. Pomieszczenie trzeba wyciszyć. Jeśli panuje w nim hałas większy niż 55 decybeli, warto go stłumić, stosując dźwiękochłonne ścianki. Jeżeli to niemożliwe, trzeba zapewnić pracownikom kabiny akustyczne, w których można odciąć się od zgiełku open space. Równie istotny jest dostęp do biura naturalnego światła – im jest go więcej, tym lepiej, bo pozytywnie wpływa na samopoczucie ludzi. Podobnie działają optymalna wartość temperatury czy wilgotności powietrza. Mniej więcej 20°C, nawilżacz i dużo żywych roślin we wnętrzu czynią atmosferę przyjazną dla ciała i sprzyjającą pracy. 

Istotnych aspektów projektowania biura idealnego jest oczywiście nieco więcej, ale już wzięcie pod uwagę tych powyżej zaprezentowanych pozwoli cieszyć się bardzo dobrym początkiem, który z pewnością zauważą, odczują i docenią pracownicy.

 

Polecamy:
Bloczki samokopiujące – sprawdź, kiedy Ci się przydadzą!
Budki akustyczne HUSH – dźwiękoszczelne rozwiązanie do biura