Od 1 lipca zmiany w posiadaniu kas fiskalnych online
Prawo podatkowe zmienia się w Polsce wyjątkowo dynamicznie. Nie sprzyja to poczuciu bezpieczeństwa i stabilizacji pośród tych osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Zobacz, co zmieni się w kwestii posiadania kasy fiskalnej online już od 1 lipca bieżącego roku oraz czy modyfikacje te obejmą również Twoją branżę.
Co i dla kogo zmieni się od 1 lipca 2021 roku?
Zgodnie z nowelizacją przepisów prawa, które wejdą w życie 1 lipca 2021 roku, wielu przedsiębiorców, w tym firmy z branży budowlanej, beauty (usług fryzjerskich i kosmetycznych), jak również lekarze i prawnicy będą prawnie zobowiązani do wymiany kas fiskalnych na ich odpowiedniki działające online. Ponadto do stosowania kas fiskalnych online w swojej codziennej działalności gospodarczej będą zmuszeni wraz z 1 lipca 2021 roku stosować właściciele kancelarii adwokackich, radcowie prawni i inne osoby świadczące usługi prawnicze. Zobowiązani do dopełnienia tego obowiązku są również przedsiębiorcy świadczący usługi z zakresu poprawy kondycji fizycznej i zarządzający tego typu obiektami (czyli pływalniami, siłowniami, klubami fitness itp.). Rząd nie mógł wybrać sobie gorszego momentu na tak diametralne zmiany.
Jakie korzyści płyną z użytkowania kas fiskalnych online?
Istnieje bardzo wiele korzyści z użytkowania kas fiskalnych online. Przedsiębiorcy wskazują między innymi na wysoki poziom funkcjonalności tego typu rozwiązań. Są one wyjątkowo kompaktowe, mobilne, a ich obsługa jest w pełni intuicyjna i szalenie wygodna. Urządzenia te stanowią udane połączenie kasy online, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego. Szeroki wybór kas fiskalnych znajdziesz w sklepie internetowym https://netvet.pl/kasy-fiskalne/.
Jak działają tradycyjne kasy fiskalne?
Kasa fiskalna, nazywana również kasą rejestrującą, to urządzenie, które ma za zadanie ewidencjonować obrót, a także podatek dochodowy i podatek VAT, który powstaje w momencie dokonania sprzedaży detalicznej. Zasada działań tych urządzeń polega na rejestracji wszelkich transakcji wykonywanych w ciągu danego dnia sprzedażowego. Pod jego koniec następuje sporządzenie przez maszynę raportu dobowego. To moment zamknięcia sprzedaży w danym dniu. Po wykonanym raporcie dobowym sprzedawca nie ma możliwości dokonywania zmian. Informacje zapisywane przez urządzenie będą niezbędne podczas ewentualnej kontroli, dokonanej przez pracowników Urzędu Skarbowego.
Kasa fiskalna online – czym różni się od swojej poprzedniczki?
Kasa fiskalna online nie wymaga samodzielnego gromadzenia wszelkich danych na temat transakcji przez sprzedawcę. Urządzenie automatycznie rejestruje i wysyła informacje dotyczące działań sprzedażowych i ich dowodów, takich jak paragonów fiskalnych, raportów dobowych czy wydruków niefiskalnych. Trafiają one do Centralnego Repozytorium Kas, które znajduje się pod kontrolą szefa KAS. W ten sposób drogą online można kontrolować podatników prowadzących działalność gospodarczą i na bieżąco sprawdzać, czy w związku z ich działaniami nie powstają uchybienia lub próby wchodzenia w szarą strefę.
O czym warto pamiętać podczas zakupu nowej kasy fiskalnej online?
Nabywając nowe urządzenie, należy zwrócić uwagę, czy ma ono potwierdzenie od prezesa Głównego Urzędu Miar. Niezbędne będzie też podpisanie umowy serwisowej. Konieczny będzie stały dostęp do sieci za pośrednictwem Wi-Fi. Należy również pamiętać, aby dopełnić obowiązku fiskalizacji kasy w obecności uprawnionego do tego serwisanta. Starą kasę fiskalną należy wyrejestrować z ewidencji. Tego typu sprawą zajmuje się Urząd Skarbowy, właściwy dla siedziby danego podmiotu gospodarczego.