Zielona energia kontra konwencjonalne źródła prądu – co się bardziej opłaca?
Instalacje produkujące zieloną energię z roku na rok coraz bardziej zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego, większość z nich łączy w sobie zalety ekonomiczne i ekologiczne. W porównaniu do konwencjonalnych źródeł energii, OZE mają sporo zalet, które doceniają inwestorzy indywidualni, jak i biznesowi.
Instalacje, które wykorzystują odnawialne źródła energii to rozwiązanie dla osób, którym zależy na byciu eko, a jednocześnie chcą sporo zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach. Pamiętajmy, że konwencjonalne źródła energii powoli ulegają wyczerpaniu, a co za tym idzie – są coraz droższe. Nieustannie więc rosną rachunki za energię elektryczną, nawet wtedy, gdy staramy się zmniejszać zużycie. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w odnawialne źródła energii, które produkują energię elektryczną przy wykorzystaniu wiatru lub słońca.
Najpopularniejsze instalacje wykorzystujące słońce
Choć według specjalistów od naturalnej energii o wiele bardziej sprawne i wydajne są elektrownie wiatrowe, które produkują energię z wiatru, więcej inwestorów decyduje się na wykorzystanie energii słonecznej. Najczęściej jest to związane po prostu z komfortem użytkowania. Panele fotowoltaiczne działają bezproblemowo i bezgłośnie, podczas gdy wiatraki nieustannie wydają dźwięki, co może być uciążliwe dla osób, które mieszkają w ich pobliżu. Aby zainstalować panele fotowoltaiczne, nie trzeba mieć dużej powierzchni działki czy posesji. Można je bowiem bez problemu zamocować na dachu budynku. Trzeba jednak pamiętać, aby były one umieszczone pod odpowiednim kątem w stosunku do powierzchni dachu oraz, aby były skierowane jak najbardziej na południe. Dzięki temu instalacja będzie optymalnie wykorzystywała słońce.
Inwestycja, która szybko się zwraca
Wykorzystanie instalacji produkującej prąd ze słońca to prosty sposób na spore oszczędności na prądzie. Instalacja działa sprawnie i wydajnie, szczególnie w słoneczne dni. Nadmiar energii jest oddawany do sieci, ale można z niej korzystać wtedy, gdy panele nie pracują, na przykład w nocy. Już od razu po zamontowaniu paneli słonecznych można zaobserwować zmniejszenie zużycia energii z elektrowni. Jeśli instalacja jest dobrze dobrana, comiesięczne rachunki spadają praktycznie do zera. Po kilku, a maksymalnie kilkunastu latach zakup paneli fotowoltaicznych się zwraca, wtedy można na produkowaniu własnej energii nawet zarabiać. Kto planuje zainwestować w odnawialne źródła energii, powinien skorzystać z obsługi profesjonalnej firmy. Instalacje fotowoltaiczne Gdynia to zespół doświadczonych profesjonalistów, którzy od wielu lat służą fachową pomocą i wsparciem dla inwestorów, którzy nie mają zbyt dużej wiedzy i doświadczenia w tematyce fotowoltaiki czy energii odnawialnej. Jeśli powierzymy założenie instalacji specjalistom, możemy mieć pewność, że będzie ona działała sprawnie, wydajnie i zgodnie z oczekiwaniami.