Zdrowo i wygodnie w biurze

biuro

Wygodne, odpowiednio zorganizowane stanowisko pracy ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. W biurze pracownicy spędzają najczęściej 8 godzin dziennie. Dlatego należy zadbać, aby warunki zapewniały im możliwość wydajnej pracy, a siedząca praca nie wpływała negatywnie na zdrowie pracowników. Jak należy zorganizować biurowe stanowisko, aby spełniało przepisy BHP i było ergonomiczne?

Co na ten temat mówią przepisy BHP?

Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracownikom. Stanowisko biurowe powinno być higieniczne (termin ten oznacza brak negatywnych czynników, które wpłynęłyby na zdrowie pracownika).

Organizację stanowiska pracy w biurze reguluje ustawa z 7 lipca 1994 roku (Prawo Budowlane), kodeks z 26.06.1974 roku (Kodeks Pracy) oraz późniejsze rozporządzenia wydane przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

W pomieszczeniach stałej pracy niezbędne jest oświetlenie dzienne oraz elektryczne (ogólne, miejscowe, złożone). Norma PN-EN 12464-1 określa, że minimalne natężenie oświetlenia w miejscach, gdzie pracownicy obsługują klawiatury, przetwarzają dane i piszą ręcznie wynosi 500 1x (dla recepcji jest to 300 1x, a dla magazynów 200 1x). W pomieszczeniach biurowych stosunek powierzchni okien dziennych do pow. podłogi musi wynosić minimum 1:8, a temperatura powinna wynosić co najmniej 18 stopni C (idealna jest temp. 20-24 stopnie C). W oknach powinny znaleźć się rolety lub żaluzje, które chronią pomieszczenia przed przenikaniem promieni słonecznych.

Przepisy BHP podkreślają także konieczność zapewnienia w miejscach pracy odpowiedniej wentylacji (naturalnej lub mechanicznej).
Pracownik musi posiadać minimum 2 m2 wolnej podłogi, a na jedną osobę pracującą w biurze powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia. Pomieszczenie powinno mieć wysokość 3 m (w wyjątkowych sytuacjach 2,5 m).

Norma PN-N 0307:1994 określa maksymalny hałas dopuszczalny w pomieszczeniach biurowych. W przestrzeni biurowej, administracyjnej i miejscach przeznaczonych do pracy koncepcyjnej poziom nie może przekraczać 55 decybeli, w sekretariatach i recepcjach 65 decybeli.

Stanowisko pracy – jak je dobrze wyposażyć?

Odpowiednie wyposażenie biura stanowi podstawę organizacji ergonomicznych stanowisk pracy. Biurko musi zostać wyposażone w taki sposób, aby pracownik przez cały czas miał dostęp do materiałów i narzędzi potrzebnych do pracy (papier, długopisy, zszywacz i inne akcesoria). Blat powinien mieć długość minimum 160 cm i szerokość 80 cm, a minimalna wysokość biurka musi wynosić 72 cm (najlepiej, gdy zostanie ono dostosowane do wzrostu pracownika). Klawiaturę warto umieścić na wysokości łokci. Podczas pisania ręce powinny tworzyć kąt prosty lub lekko rozwarty (między ramieniem i przedramieniem).

Monitor musi znajdować się około 60-70 cm od oczu (większe monitory powinny znajdować się nieco dalej). Podstawka pod monitor zapewni odpowiedni kąt widzenia. Pomiędzy ekranem, a klawiaturą warto umieścić uchwyt na dokumenty.

Krzesło wykorzystywane do pracy biurowej powinno posiadać możliwość regulacji wysokości i kąta pochylenia oparcia (30 stopni do tyłu , 5 stopni do przodu) oraz wygodny podłokietnik. Ważne jest także, aby taki fotel był stabilny. Gdy zależy nam na najwyższej ergonomii, warto wybierać fotele obrotowe, z kółkami, co zapewni dużą swobodę ruchów. Podczas pracy pracownik powinien dotykać nogami podłoża. U niższych osób wyższy komfort zapewni specjalny podnóżek (ważne jest, aby nie ślizgał się on po podłodze).

Podczas ustawiania biurka i krzesła warto zadbać, aby pracownik nie siedział tyłem do drzwi, ponieważ zmniejsza to poczucie bezpieczeństwa.

Jak ergonomia wpływa na wydajność pracy?

Ergonomiczne zorganizowanie stanowiska pracy biurowej to nie tylko dbałość o zdrowie pracownika, ale także zwiększenie wydajności pracy. Komfortowe warunki pracy i odpowiedni klimat w biurze (temperatura, wentylacja, rośliny doniczkowe) pobudzają kreatywność. Pracownicy wykonujący zawodowe obowiązki w niesprzyjających warunkach tracą energię na ich przezwyciężenie, co zmniejsza innowacyjne pomysły. Wygodne stanowisko pracy sprzyja także skupieniu – wyższa koncentracja zwiększa tempo pracy i eliminuje ewentualne pomyłki.

Ergonomiczne stanowisko poprawia również nastrój, dzięki czemu pracownicy identyfikują się z firmą i przestają swoją pracę traktować jako uciążliwy obowiązek.

Nie czekaj! Już dziś kup niezbędne urządzenia i artykuły biurowe w hurtowni Solo-Kolos.