Zawieramy umowę o kredyt – kiedy może zostać wypowiedziana?
Z kredytów i pożyczek korzystamy wręcz na porządku dziennym. Na kredyt kupujemy domy, mieszkania, samochody, jeździmy na wakacje czy urządzamy wnętrza. Produkty kredytowe są bardzo dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że korzystamy z nich rozsądnie i odpowiedzialnie. Dlatego też, zanim złożymy wniosek o kredyt czy pożyczkę, warto na chwilę się zatrzymać i odpowiedzieć sobie na pytanie – czy na pewno będziemy w stanie spłacić to zobowiązanie w terminie?
Na etapie składania wniosku kredytowego skupiamy się przede wszystkim na tym, by jak najszybciej otrzymać dodatkowe finansowanie. Nie bierzemy pod uwagę chociażby tego, czy wysokość miesięcznej raty nie będzie nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu. Osoby, które kupują własne mieszkania na kredyt hipoteczny, nie patrzą długoterminowo. Chcą jak najszybciej zamieszkać we własnych czterech ścianach, a nie zastanawiają się, czy ich sytuacja zawodowa jest na tyle stabilna, że mogą sobie na to pozwolić. Stąd też w przyszłości mogą wynikać problemy ze spłatą kredytu.
Kiedy bank wypowiada umowę kredytową?
Gdy podpiszemy umowę kredytową, musimy przez cały okres jej trwania dotrzymywać wszystkich ustaleń, z których najważniejsze jest terminowe płacenie raty. Zdarzają się sytuacje, gdy raty w terminie nie zapłacimy. Jeśli poślizg będzie kilkudniowy, raczej nie będzie większych problemów. Niestety, są i tacy kredytobiorcy, którzy w wyniku problemów finansowych po prostu przestają spłacać swoje zobowiązania. Bank początkowo przysyła monity i przypomnienia, jednak po pewnym czasie pojawia się realna groźba wypowiedzenia umowy kredytowej i postawienia całej kwoty do spłaty w stan natychmiastowej wykonalności. Jeśli bank wypowie nam umowę, musimy całą kwotę pożyczki ze wszystkimi opłatami dodatkowymi spłacić w określonym terminie. Jeśli tego nie zrobimy, musimy w przyszłości liczyć się z kolejnymi sankcjami. Wypowiedzenie umowy sprawia, że powiększamy grono dłużników. Raz wypowiedziana umowa może na długo zablokować nam możliwość sięgania po jakiekolwiek nowe zobowiązania finansowe. Terminowa spłata raty jest więc najważniejsza i zawsze trzeba to uwzględniać w domowym budżecie.
Zanim pożyczysz, sprawdzaj rankingi
Aby wziąć dobry kredyt czy pożyczkę, warto najpierw uważnie zapoznać się z ofertą różnych banków. Może być ona mocno zróżnicowana, a te oferty, które z pozoru wydają się najciekawsze, z biegiem czasu mogą okazać się niezbyt korzystne. Warto sprawdzać rankingi kredytów czy przejrzeć ranking kart kredytowych, który zawiera aktualne informacje na temat konkretnych produktów finansowych. Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, dobrze jest również przeczytać ogólne warunki kredytowania czy ramową umowę. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wybrany przez nas kredyt czy inny produkt finansowy będzie dla nas odpowiedni i nie będzie zawierał żadnych dodatkowych czy ukrytych kosztów.
Teraz chyba o kredyt będzie bardzo ciężko. Ale nie zmienia to faktu że zawsze przed jego wzięciem trzeba się przygotować, np. czytając taki wpis jak ten