Zastosowanie płyt warstwowych

Aktualne trendy w budownictwie przemysłowym są bezlitosne dla tradycyjnych rozwiązań osłonowych. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się płyty warstwowe, które służą do obudowy ścian i dachów budynków. Płyta warstwowa (w zależności od wypełnienia) może osiągnąć określony czas reakcji na ogień, a przede wszystkim pożądane właściwości izolacji termicznej i akustycznej. Gdzie w związku z tym płyty warstwowe znajdują swoje zastosowanie?

Nowoczesne magazyny i hale produkcyjne

Współcześnie do wykonania magazynów i hal produkcyjnych wykorzystuje się płyty warstwowe ścienne lub dachowe. Nie są to co prawda materiały konstrukcyjne, jednak płyty warstwowe są nieocenione w przypadku zapewnienia optymalnego poziomu efektywności energetycznej. Płyty warstwowe to produkt idealny dla budownictwa przemysłowego. Ze względu na swoje właściwości techniczne nadaje się m.in. do budowy obiektów przemysłowych, biurowych czy handlowych. W skrócie płyty warstwowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymaga się doskonałych właściwości technicznych i mechanicznych.

Właściwości izolacyjne

Płyty warstwowe znane są z doskonałych właściwości izolacyjnych: zarówno w zakresie izolacji akustycznej, jak i cieplnej, zachowując przy tym optymalny poziom efektywności energetycznej. Aby dany produkt spełniał wymogi budowlane specyficzne dla określonego projektu, należy wziąć pod uwagę również:

  • współczynnik przenikania ciepła,
  • wskaźnik izolacyjności akustycznej.

Właściwości płyt warstwowych zależne są od rodzaju materiału, z którego wykonany jest rdzeń izolacyjny. Obecnie na rynku można znaleźć płyty warstwowe PUR (ze rdzeniem poliuretanowym), płyty warstwowe z wełny celulozowej oraz płyty warstwowe PIR (utwardzony poliizocyjanuran). Warto jednak dodać, że pianka PIR posiada najlepsze właściwości w porównaniu z pianką PUR oraz wełną celulozową. Specyfika danego materiału termoizolacyjnego ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania budynku, a dokładniej na zmniejszenie poboru energii niezbędnej do ogrzania danego obiektu. Dodatkowo zamknięta struktura pływ warstwowych sprawia, że wykazują one optymalne właściwości odpornościowe na wodę czy wilgoć.

Producent płyt warstwowych

Przy wyborze producenta płyt warstwowych powinniśmy kierować się właściwościami mechanicznymi i technicznymi danego produktu, technologią jego produkcji, a także doświadczeniem w branży i zaangażowaniem w obsługę klienta. Firma powinna odpowiadać potrzebom Twojego przedsiębiorstwa, tak aby móc odpowiedzieć na wysokie wymagania inwestora. Jeżeli szukasz producenta płyt warstwowych – sprawdź ofertę firmy Arpanel, która od 2013 roku produkuje i dostarcza wysokiej jakości rozwiązania dla nowoczesnego budownictwa. Do tej pory producent ten wyprodukował ponad 10 000 000 m2 wyprodukowanych płyt w nowoczesnej technologii, zdobywając dzięki temu setki zadowolonych klientów.