Wycieczki dla firm – dlaczego warto jechać w góry?
Wycieczki dla firm nie zawsze muszą oznaczać wyjazdy do ośrodków spa czy też do wielkich resortów wypoczynkowych. Te bowiem zwykle kojarzą się z nudnym, powtarzalnym programem dnia oraz z wieczorną imprezą integracyjną. Aby przełamać ten standard, warto postawić na ciągle niedoceniane wyjazdy w góry, bo wycieczka dla firmy w taki rejon to mnóstwo korzyści i dla uczestników, i dla przedsiębiorstwa.
Co takiego jest w górach, że tak świetnie się tam wypoczywa, a ludzie stają się inni, bardziej przyjaźni i naturalni? Niektórzy twierdzą, że to dlatego, że u podnóża gór pozostawia się wszystkie problemy, a na szczyty podąża się już tylko z plecakiem, wdychając cudowne, górskie powietrze. Każdy, kto znajdzie się na górskim szlaku, od razu dostrzega tę przyjazną atmosferą i otwartość nawet obcych ludzi, którzy mijają się na górskiej ścieżce. To właśnie warto wykorzystać w czasie firmowych wyjazdów, bo ta atmosfera jak żadna inna wspomaga integrację grupy i jest doskonałą podstawą do tak zwanego „team buildingu”.
Przede wszystkim noclegi
Nie ukrywam, że to jedno z większych wyzwań, jeśli chodzi o wycieczki dla firm w góry. Pół biedy, jeśli firma lub grupa pracowników jest nieduża. Wówczas z dużym wyprzedzeniem można zarezerwować fantastyczne schronisko u w górach lub u ich podnóża. To podkreśli wyjątkowość takiego górskiego wypadu, a uczestnicy rzeczywiście będą zachwyceni.
Wyzwaniem jednak staje się wyprawa, gdzie grupa uczestników liczy setki osób. Czasami prawdziwą sztuką jest znalezienie odpowiedniego obiektu, który pomieści całą grupę, a jednocześnie będzie znajdował się w sąsiedztwie ciekawych, turystycznych szlaków górskich. Tu z pewnością warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego biura, które na co dzień organizuje wycieczki dla firm, takiego jak www.wyjazdydlafirm.pl.
Co powinno znaleźć się w programie?
Wybierając góry jako lokalizację wyjazdu firmowego, nietrudno jest ułożyć ciekawy plan dnia. Góry to przecież idealny teren do zorganizowania mniej lub bardziej zaawansowanych wypraw. Warto zatem zapoznać się z możliwościami okolicyi z pomocą lokalnych przewodników górskich ułożyć kilka tras o różnym stopniu trudności. Trzeba bowiem pamiętać, że wśród grupy pracowników są osoby o różnym stopniu sprawności fizycznej.
Warto zatem zaplanować wyprawy o charakterze typowo spacerowym, wycieczkę górską wpisującą się już w tak zwany aktywny wypoczynek, a także wyprawę wysokogórską dla tych, którzy kochają i mają już wprawę w zdobywaniu szczytów. Najlepiej zatem już przed wyjazdem poprosić uczestników wycieczki o wybranie odpowiedniego dla nich rodzaju wyprawy. Nie można bowiem zmuszać nikogo do wspinania się na Rysy, gdy ma 30 kg nadwagi i zero kondycji.
Dlaczego wspólna górska wyprawa jest świetnym elementem wyjazdu firmowego?
Wspólna wędrówka sprawia, że w grupie tworzy się pewna więź. Wszyscy zmagają się z tym samym przeciwnikiem, którym jest wysiłek, oczywiście dostosowany do możliwości grupy. Wspólnie można podziwiać górskie widoki, które urzekają przecież każdego, kto ich na co dzień nie ogląda. Mało tego, grupa pomoże tym, którzy nie radzą sobie z wysiłkiem i zwykle wówczas wspólnie osiąga sukces. To buduje więzi, uczy współpracy i sprawia, że członkowie zespołu zdobywają świadomość faktu, że w trudnych sytuacjach mogą na siebie liczyć. To wszystko jest bezcenne dla zbudowania dobrych relacji w każdym zespole pracowników.