Wspólne biuro tylko dla mniej wymagających? Niekoniecznie!
Odkąd tylko w Polsce upowszechnił się coworking, czyli idea wspólnych biur, przyjęło się uważać, że to rozwiązanie dla mniej wymagających. To nie do końca prawda. Może bowiem nie każdemu taka charakterystyka pracy odpowiada, ale na pewno nie można powiedzieć, że są to biura „gorsze”.
Po co płacić za całe biuro?
Coworking, jak informują administratorzy www.omnioffice.pl, jest najczęściej wybierany ze względów ekonomicznych. Zakup czy wynajem biura na wyłączność jest zwyczajnie zbyt drogi, nie tylko zresztą dla nowych firm – również dla dobrze prosperujących podmiotów jest to pozycja zbyt droga, by się na nią zdecydować. Pewnym rozwiązaniem jest biuro na godziny, ale tu też cena jest wyższa, a poza tym wiele osób naprawdę nie ma potrzeby korzystania z powierzchni biurowej na wyłączność.
Wszystko na miejscu
Ze wspólnej przestrzeni często korzystają graficy, autorzy tekstów oraz doradcy. Dlaczego? Bo tam znajdują lepsze warunki pracy: szybszy internet, lepiej oświetloną przestrzeń czy smaczniejszą kawę. To ważne – coworking to nie tylko biuro, ale także całe zaplecze razem ze sprzętem biurowym, którego zakup do domu po prostu mija się z celem. Za stosunkowo niską opłatą można podnieść standard miejsca pracy, uwalniając się od hałasujących sąsiadów, uciążliwych dzwonków do drzwi i wszystkich problemów, które towarzyszą pracującym w domach.
Wspólna przestrzeń pobudza kreatywność
Jest jeden bardzo ważny powód, dla którego coworking jest bardzo popularny wśród przedstawicieli zawodów kreatywnych. Wspólna przestrzeń i kontakt – nawet ograniczony – z innymi osobami jest czynnikiem, który pobudza do pracy umysłowej. Mają trochę racji ci, którzy twierdzą, że w niektórych przypadkach wydajność pracy we wspólnej przestrzeni jest niższa niż w wydzielonych biurach, należy jednak pamiętać, że są zawody, w których skuteczności nie da się wprost przeliczyć na sztuki, na konkretną ilość wyprodukowanego towaru czy wykonanych usług. Tam, gdzie liczy się jakość, pracujący obok siebie ludzie często zarabiają lepiej i łatwiej odnajdują się na rynku. Nawet jeśli te powiązania nie są dla wszystkich oczywiste, warto spróbować tego rozwiązania: koszt niewielki, a jeśli okaże się, że to naprawdę pomaga w osiągnięciu sukcesu, to świetnie.
Wokół coworku
Zwykle wynajem biurek pozwala wykonać większość zadań freelancera, ale czasem trzeba skorzystać na przykład z sali konferencyjnej albo spotkać się z klientem w biurze. Warto mieć na uwadze fakt, że osoby korzystające z tego rodzaju usług zwykle mogą też liczyć na atrakcyjne zniżki na wynajem biur czy sal. Na całość wydatków warto więc spojrzeć szerzej – dla wielu osób wspólna przestrzeń nie oznacza tylko miejsca pracy, ale także wpływa na jej styl. Podobnie jak w przypadku innych usług biurowych, liczy się także to, co mogą dać firmie niejako mimochodem i przy okazji, a takich „dodatków” w coworkingu jest naprawdę mnóstwo.