Własny biznes: warsztat krawiecki

1

W ostatnim czasie, coraz mniej osób pracuje na pełnym etacie osiem godzin dziennie, od ósmej do szesnastej, od poniedziałku do piątku. Wynika to rzecz jasna ze zmian społeczno-gospodarczych, które przez ostatnie lata zaszły w naszym kraju. Nasze grafiki stają się bardziej elastyczne. Wielu z nas pracuje w weekendy, wieczorami, nawet na nocne zmiany. Tego wymaga od nas intensywnie rozwijający się i zmieniający rynek pracy. Jest jednak jeszcze jeden powód takiego stanu rzeczy. Mianowicie coraz więcej ludzi decyduje się także na porzucenie normalnej stałej pracy na pełnym etacie, na rzecz założenia własnej działalności gospodarczej.

Trudne początki

Rzecz jasna nie każdy może zostać przedsiębiorcą na dużą skale. Potrzeba do tego oczywiście odpowiednich nakładów finansowych, kreatywności a także umiejętności podejmowania ryzyka. Istnieje też jednak możliwość, założenia swojego własnego biznesu na mniejsza skale. Takiego, który na przykład oparty jest na naszej wiedzy, umiejętnościach, ściślej mówiąc „fachu, który mamy w ręku”. Więc dla przykładu, jeżeli jesteśmy z wykształcenia krawcami, znamy się na tym fachu, zamiast pracować u obcych, możemy założyć swój własny zakład krawiecki.

Oczywiście na taki pomysł, możemy wpaść również nie mając nic wspólnego z tym fachem. Po prostu wynająć lokal, zatrudnić ludzi, kupić sprzęt. Jednakże z całą pewnością łatwiej będzie odnaleźć się w tym biznesie osobom, które ten fach już znają. Zwłaszcza mając na myśli raczej mały zakład usługowy.

Opłacalność zawodu

Z całą pewnością założenie własnego warsztatu krawieckiego, jest ciekawym pomysłem. Nie można też jednak zapominać, że ta branża lata swojej świetności ma już dawno za sobą. Aktualnie w związku z napływem na polski rynek taniej chińskiej odzieży, mało kto decyduje się już przynosić duże gotowe projekty odzieży i zlecać krawcowi uszycie ich od początku do końca. Mniejsze zakłady, żyją raczej z drobnych poprawek czy przeróbek używanej odzieży (zobacz przykłady: tania odzież damska). Nie jest więc to w tych czasach łatwa branża.

Własna inwencja

Dużo zależy też oczywiście od nas samych. Przy dobrym konkretnym pomyśle, ciekawej lokalizacji i odpowiednim popycie na nasze usługi, z małego warsztatu krawieckiego, w niedługim czasie możemy stworzyć potężny, prężnie rozwijający się zakład. Zamiast stworzenia jedynie punktów drobnych poprawek, na które umówmy się zapotrzebowanie nie jest szczególnie duże, możemy dajmy na to nawiązać współprace z jakąś większą firmą odzieżową i szyć na ich zamówienie. Wszystko jest w nas samych. W naszej pomysłowości, kreatywności, pracowitości.

Pomoc w założeniu zakładu

Spróbować jednak z całą pewnością warto. Zwłaszcza, że w obecnych czasach, dzięki temu, że nasz kraj należy do Unii Europejskiej, na starcie możemy otrzymać też sporą dotacje na założenie nowej firmy. Otrzymanie europejskich środków na rozruch własnego biznesu, nie jest oczywiście sprawą łatwą. Nie jest rzecz jasna tak, że każdy, który takie wsparcie chciałby otrzymać, dostaje je. Warto jednak spróbować, ponieważ aktualnie Unia Europejska dofinansowuje działalność naprawdę w przeróżnych branżach. Jest to więc bez wątpienia kolejny argument za tym, żeby zainteresować się założeniem własnej działalności gospodarczej.

Zwłaszcza jeśli mamy na myśli krawców, pracujących już w zawodzie i znających realia rynku. Nie oszukujmy się, że to głównie takie osoby zakładają zakłady krawieckie. Dla przedsiębiorców nie związanych z tym fachem, zainwestowanie akurat w tę branże może być ryzykowne. Głównie dlatego, że tak jak wspomniałem wyżej, nie jest to branża mająca przed sobą świetlaną przyszłość a raczej bogatą przeszłość i tradycje. Dla osoby, która i tak pracuje w tym zawodzie, mogłaby to jednak być doskonała alternatywa. W końcu praca na swoim to jednak praca na swoim. Własny biznes daje z całą pewnością zdecydowanie większą swobodę, także możliwość zarobienia znacznie większych pieniędzy. Wiąże się to oczywiście również z pewnym ryzykiem, czy stresem. Jednak jak mówi pewne znane powiedzenie „kto nie ryzykuje, ten nie ma”. Własny warsztat krawiecki może być naprawdę fajną sprawą(zwłaszcza dla ludzi kochających tę branże). No a więc czemu nie spróbować ?