Windykacja międzynarodowa – z czym to się wiąże?
Podjęcie współpracy z zagranicznymi firmami na pewno pozwoli na rozszerzenie działalności firmy, jak i pozyskanie nowych kontrahentów. Niestety często okazuje się, że zagraniczni partnerzy nie regulują swoich należności i konieczny jest europejski nakaz zapłaty. Nie należy jednak obawiać się, bo windykacja międzynarodowa jest tak samo skuteczna, jak ta prowadzona w kraju.
Samodzielne odzyskiwanie długu
Nie jest to dobre rozwiązanie, bo często bariera językowa, nieznajomość przepisów obowiązujących w danym państwie, jak i brak czasu nie pozwalają skutecznie załatwić sprawy. Na pewno warto skorzystać z pomocy fachowców takich jak http://www.europejski-nakaz.pl/windykacja_miedzynarodowa/, którzy postarają się załatwić sprawę w sposób polubowny, a oporny dłużnik zwrócić pieniądze co do grosza. Wysyłanie ponagleń na pewno nie przyniesie żadnego rezultatu. Chcąc szybko odzyskać pieniądze lepiej poprosić o pomoc osoby, które mają doświadczenie w takich sporach.
Nakaz i co dalej?
Złożenie wniosku, który został poparty stosownym materiałem dowodowym, a w szczególności dokumentacją poświadczająca istnienie niezapłaconego zobowiązania jest banalnie proste. Cały proces rozpatrywania go przez sąd też nie trwa długo, bo zazwyczaj trzeba poczekać około miesiąca. Niestety, jeśli dłużnik złoży sprzeciw a ma na to również trzydzieści dni sprawa może się wydłużyć w czasie. Tutaj trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Czy warto zatrudniać pełnomocników?
Jak najbardziej tak. Dając pełnomocnictwo osobom wykwalifikowanym, można przede wszystkim zyskać spokój. Wybrana kancelaria zajmie się wszystkim od złożenia wniosku, bo polubowne załatwienie sprawy, o ile dłużnik wyrazi taką chęć. Co ważne, zatrudniając prawników, wcale nie trzeba szeroko otwierać kieszeni, bo najpierw realnie ocenią czy są w ogóle szanse na odzyskanie należności, jeśli tak to opłata za pomoc wyliczana jest na podstawie stawki procentowej od odzyskanej sumy. O to zawsze można zapytać przy oddawaniu pełnomocnictwa.
Zalety międzynarodowej windykacji
Największą zaletą międzynarodowej windykacji jest możliwość załatwienia sprawy poza sądem. Niesie też za sobą korzyści ekonomiczne, gdyż firmy zajmujące się windykacją na terenach państw unii europejskiej nie pobierają prowizji „z góry”, lecz dopiero po pozytywnym załatwieniu sprawy. Należy jednak pamiętać, iż liczy się czas. Jeśli sytuacja materialna dłużnika pogarsza się, ściągnięcie całkowite długu może nie być możliwe, dlatego warto od razu działać, jeśli minął termin zapłaty.
Dla kogo zagraniczna windykacja?
Dla każdego, kto ma problem z wypłacalnością zagranicznych firm. Ważne jest jednak by udowodnić istnienie długu, w innym przypadku wydanie europejskiego nakazu zapłaty nie będzie możliwe. Nie da się przewidzieć każdej sytuacji bądź szczegółowo sprawdzić firmę, z którą podejmuje się współpracę, dlatego warto najpierw próbować załatwić sprawę na drodze „dogadania się” i spłaty długu w ratach a walkę przed sądem zostawić jako ostateczność.