Wiarygodny deweloper – jak sprawdzić inwestora przed podpisaniem umowy?
Wiarygodny deweloper jest gwarancją udanego zakupu mieszkania. Wiele słyszy się o inwestorach, którzy otrzymali zaliczki na wykonanie prac, ale w pewnym momencie zamknęli swój interes, pozostawiając po sobie pusty plac budowy i poszkodowanych ludzi, którzy potracili swoje oszczędności. Sprawdzając dewelopera, powinno się przede wszystkim przyjąć zasadę ograniczonego zaufania. Oczywiście musimy pamiętać także o innych czynnikach jak lokalizacja, infrastruktura, czy wygląd budynku.
Nie przeprowadzając dokładnej weryfikacji dewelopera, może się okazać, że zamiast z kluczami od domu, skończymy jedynie z gotowymi wizualizacjami, bez dużej ilości pieniędzy, które wyparowały oraz z ogromną ilością problemów. Jak więc wybrać wiarygodnego dewelopera?
(Wiarygodny deweloper – https://republikawnetrz.pl/o-nas/)
Opinie o deweloperze w internecie
Podstawą w dzisiejszych czasach jest sprawdzanie firm w sieci. Nikogo to nie dziwi, ponieważ można to zrobić przy pomocy telefonu, czy laptopa. Problemem jest jednak fakt, że ludzie znacznie częściej wystawiają negatywne opinie w sieci, aniżeli pozytywne. Dlatego też część z nich warto brać z dystansem. Można także poszukać forów mieszkańców, którzy mieszkają na danym osiedlu. Bardzo łatwo wtedy zyskać rzetelne opinie.
W obecnych czasach praktycznie każda firma, w tym wiarygodny deweloper, chwali się swoimi realizacjami. Odwiedzając stronę internetową inwestora, warto zwrócić uwagę na częstotliwość jej aktualizacji, zdjęcia z postępu pracy, czy też informacje o kolejnych planowanych inwestycjach. Jeśli strona będzie pusta, powinno to dać nam do myślenia. Być może deweloper ma coś do ukrycia?
Przynależność do Polskiego Związku Firm Deweloperskich i innych organizacji branżowych
Internet to potężne narzędzie, dzięki któremu można zweryfikować praktycznie każdą firmę. Nie inaczej jest z wiarygodnymi deweloperami. Pozytywnym sygnałem będzie przynależność inwestora do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który zrzesza deweloperów z całego kraju. Warto dodać, że obejmuje ich kodeks dobrych praktyk, który reguluje między innymi równe traktowanie obu stron umowy deweloperskiej.
Inwestorzy należący do PZFD cechują się mocnym kapitałem, zaufaniem klientów oraz renomą. Ponadto powinni oni być wobec nas uczciwymi partnerami. W przypadku wiarygodnego dewelopera najważniejszy jest Certyfikat Dewelopera, który przyznaje Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Uzyskać go mogą tylko rzetelni i właśnie wiarygodni deweloperzy, którzy na rynku prosperują przynajmniej od 3 lat, a w swoim portfolio mają zrealizowane kilka inwestycji.
Weryfikacja w Krajowym Rejestrze Sądowym
Podczas weryfikacji wiarygodnego dewelopera warto zajrzeć do Krajowego Rejestru Sądowego i sprawdzić, czy jest on wypłacalny. Jeśli nie, to zapewne pojawi się tam informacji o tym. Zweryfikować dewelopera można na kilka sposobów:
- na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości
- w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
- w sądzie rejonowym
Podczas sprawdzania inwestora należy zwrócić uwagę na jego kapitał, formę prawną, a także na wszelkie zaległości i wierzytelności oraz informacje na temat postępowań sądowych, które są w toku.
Wiarygodny deweloper i księga wieczysta
Dobrym źródłem informacji na temat wiarygodności dewelopera będzie księga wieczysta. Możemy więc poprosić inwestora o odpis lub znaleźć jego odpowiednik na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Na księgę wieczystą składają się cztery działy:
- dział I – informacje o prawach przysługujących właścicielom nieruchomości
- dział II – informacje o aktualnych właścicielach
- dział III – informacje o ewentualnych egzekucjach z nieruchomości
- dział IV – kwestie hipoteki
W celu uzyskania kolejnych informacji potwierdzających wiarygodność dewelopera można poprosić go o przedstawienie aktualnego sprawozdania finansowego. Jeśli odmówi tej czynności, powinniśmy się zastanowić, czy warto ryzykować, kupując od niego nieruchomość.