Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Rozmowa kwalifikacyjna to kluczowy moment procesu rekrutacji. Wszystkie elementy są równie ważne: to, co masz do powiedzenia o sobie i o tym, dlaczego warto cię zatrudnić. Równie istotny jest twój wygląd.
Pozory mają znaczenie
Musisz pamiętać, że szata zdobi człowieka, a wygląd ma znaczenie. Nieważne, na jakie oferty pracy aplikujesz, pierwsze wrażenie jest dla rekrutera bardzo istotne. To ono ma wpływ na późniejszą ocenę i choć z pewnością z czasem pewne defekty nas nie rażą, na początku mogą zaprzepaścić nasz sukces. Podstawowa troska o higienę osobistą, ogólne zadbanie cery czy zębów, schludna fryzura i przyjemny zapach to baza do budowy atrakcyjnego wyglądu. Nie warto lekceważyć nawet drobiazgów i zadbać o zatuszowanie drobnych niedoskonałości, po to, aby pokazać, że praca jest dla ciebie ważna. Trzeba przyjść nieco wcześniej, aby spokojnie wydmuchać nos, wykonać drobne korekty makijażu, czy po prostu uniknąć zadyszki.
Jaki powinien być strój na rozmowę?
Podstawą jest oczywiście czystość, schludność i skromna elegancja. Ubranie powinno być starannie wyprasowane, a buty wyczyszczone. Panów obowiązują garnitury i koszule z długim rękawem, a panie garsonki wizytowe czy eleganckie sukienki. Swój indywidualizm warto podkreślić dodatkami, tyle tylko, że dopasuj je nieco do oferty z Pracuj.pl. Inny styl będzie odpowiedni, jeśli aplikujesz na stanowisko w branży reklamowej, a zupełnie inną apaszkę założysz starając się o pracę w banku.
Niedopuszczalne elementy stroju
W przypadku kobiet najistotniejszy jest umiar. Zbyt ostry makijaż, za duży dekolt, nadmiar biżuterii mogą być bardzo źle odebrane. Podobnie stroje zbyt awangardowe. Niestety, nawet w największe upały, panie na rozmowę kwalifikacyjną, powinny założyć rajstopy i kryte obuwie. Absolutnie niedopuszczalne są krótkie spodenki czy japonki. W przypadku panów źle widziane są krótkie spodnie i niedbałe koszulki. Nie warto stawiać na nowe ubrania. Może się okazać, że źle się w nich czujemy, co będzie nas dodatkowo krępować.