Ubezpieczenia kredytów – jak wybrać najbezpieczniejszą opcję?
Gdy wnioskujemy w banku o jakikolwiek produkt kredytowy, zarówno kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny, a także o kartę kredytową, jesteśmy pytani o to, czy chcemy mieć ubezpieczenie. Opcja kredytu czy karty kredytowej z ubezpieczeniem jest droższa, jednak o wiele bardziej korzystna. Jeśli przytrafi nam się bowiem jakakolwiek trudna sytuacja życiowa, jak utrata pracy, nie trzeba będzie się obawiać, że nie będziemy mieli z czego płacić ubezpieczenia.
Ubezpieczenie kredytu to dodatkowy produkt, który otrzymujemy podczas podpisywania umowy kredytowej. Co więcej, bardzo często od tego ubezpieczenia zależy, czy dostaniemy kredyt, czy też nie. Jeśli nasza zdolność kredytowa jest średnia, opcja z ubezpieczeniem może być jedyną szansą na kredyt. Bank nie zdecyduje się bowiem na udzielenie kredytowania bez zabezpieczenia. Co więcej, ubezpieczenie kredytu daje wiele możliwości w trudnych sytuacjach życiowych. Owszem, kredyt z ubezpieczeniem jest droższy niż opcja bez polisy, jednak korzyści i zalety ubezpieczenia sprawiają, że po prostu warto je mieć.
Wybór polisy nie zawsze zależy od klienta
W większości banków klient we wniosku jest pytany, czy chce mieć kredyt z ubezpieczeniem. Niestety, najczęściej nie ma realnego wpływu na wybór konkretnego ubezpieczyciela, ewentualnie może wybierać spośród tych podanych przez bank. Zanim podpiszemy umowę kredytu i umowę ubezpieczeniową, warto bardzo dokładnie czytać wszystkie dokumenty i przede wszystkim sprawdzić, jak w praktyce wygląda ochrona ubezpieczeniowa. Może bowiem się okazać, że pomimo posiadania polisy ubezpieczeniowej nie będzie można skorzystać z niej w sytuacji utraty pracy. Wiele firm ubezpieczeniowych najczęściej robi wszystko, aby tylko nie wypłacić odszkodowania czy innych świadczeń. Czytajmy więc dobrze umowy, szczególnie w części, w której znajdują się wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej. Może się bowiem okazać, że w naszej sytuacji będziemy płacić ubezpieczenie praktycznie za nic. Wtedy lepiej jest całkowicie zrezygnować z ubezpieczenia.
Oblicz zdolność kredytową
Zanim wybierzemy się do banku po kredyt, warto sprawdzić, czy w ogóle mamy zdolność kredytową i będziemy w stanie bez problemu spłacać comiesięczne raty. Sprawne i szybkie obliczanie zdolności kredytowej można wykonać bez wychodzenia z domu. Na wielu stronach z ofertami kredytów można znaleźć przykładowe kalkulatory, dzięki którym wyliczymy sobie aktualną zdolność kredytową. Trzeba jednak pamiętać, że nasza zdolność w rożnych bankach może znacznie się różnić. Każdy bank ma bowiem swój wewnętrzny, indywidualny system oceniania ryzyka kredytowego. Zdarza się, że klienci, którzy w jednym banku kredytu nie dostaną, w innym otrzymają go bez większego problemu. Warto więc uzbroić się w cierpliwość o jeśli jeden bank nam odmówi, złożyć wniosek w innym.