Ubezpieczenia i polisy w pracy za granicą
Wielu rodaków co roku decyduje się na emigrację zarobkową. Kiedy jedzie się do pracy za granicę po raz pierwszy, warto dokładniej przemyśleć kwestie związane z ubezpieczeniem.
Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Jedną z możliwości, jeśli chodzi o ubezpieczenie jest Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej można korzystać ze świadczeń za granicą, a ubezpieczonym jest się w Polsce. Karta ta jest dokumentem, dzięki któremu poza granicami kraju będzie wiadomo, że przysługuje nam prawo do opieki zdrowotnej.
Komu przysługuje możliwość korzystania z takiej karty? Jest ona ważna wtedy, kiedy jest się ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia i chce się korzystać z opieki w krajach należących do Unii Europejskiej, a także w tych, które są członkami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Można ją wyrobić bezpłatnie, jednak nie zapewni ona opieki każdemu.
Karta ma zastosowanie wyłącznie wtedy, kiedy jedzie się za granicę na zasadzie delegacji. Pracodawca z Polski wysyła wówczas pracownika do innego kraju, ale pozostaje on ubezpieczony w kraju. Także przedsiębiorca na delegacji może z Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego korzystać. Jeśli jednak jedzie się do innego kraju i rozpoczyna pracę u nowego pracodawcy zagranicznego, nie można korzystać z polskiego ubezpieczenia. Trzeba się wówczas ubezpieczyć za granicą.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
Innym wyjściem jest ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Można po prostu znaleźć takie, które będzie obowiązywało również poza granicami kraju. Obecnie wybór takich ubezpieczeń jest naprawdę spory. Warto zapoznać się z kilkoma ofertami i wybrać po prostu najbardziej dla siebie atrakcyjną. Ta opcja jest najbardziej korzystna w sytuacji, w której ktoś podejmuje pracę w niebezpiecznych warunkach i obawia się ryzyka. Lepiej wówczas zabezpieczyć się przed nieoczekiwanymi zdarzeniami. Ważne jest jednak, aby bardzo dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia NNW. Trzeba bowiem wiedzieć, w jakich sytuacjach ubezpieczenie przysługuje, a w jakich nie. Tak samo zresztą trzeba postępować w przypadku każdego ubezpieczenia – zapoznać się ze wszystkimi warunkami.
Polisa turystyczna
Ostatnią możliwością jest wykupienie tak zwanej polisy turystycznej. Korzystają z niej osoby wyjeżdżające na urlop, korzystają i osoby zatrudniające się do pracy za granicą. Jest to szersza forma ubezpieczenia niż NNW. W polisie turystycznej zawiera się także ubezpieczenie NNW, a poza tym ma się zapewnioną opiekę, jeśli chodzi o koszty leczenia. Dodatkowo korzysta się z ubezpieczenia posiadanego bagażu. Jest się także ubezpieczonym przeciw odpowiedzialności cywilnej względem osób i rzeczy. Taką polisę można wykupić na dowolny okres, a ofert, tak jak w przypadku samego NNW jest sporo. Wysokości składki na to ubezpieczenie będą się od siebie różnić w zależności od ubezpieczyciela, wieku osoby wyjeżdżającej, charakteru podejmowanej pracy, a także kraju planowanego pobytu.
Wybierając się do pracy za granicę, warto dobrze przemyśleć każdą z możliwości i zastanowić się, co najlepiej się sprawdzi. Wiele zależy bowiem od charakteru podjętej działalności zarobkowej czy też od czasu planowanego pobytu.
Wyjeżdżasz za granicę? Odwiedź również stronę tłumaczenia ukraińskie
Ciekawy poradnik, warto jeszcze dodać, że w pracy przewoźnika bezpieczniej jest mieć kogoś kto doradzi nam w sprawach prawa przewozowego. Przepisy te często się zmieniają i czasem można nie wiedzieć, że narusza się jakiś paragraf. Dobrego Radcę Prawnego z tej dziedziny macie na WMC