Telemarketing: czy to się jeszcze opłaca?
Reklama ofert przy pomocy telemarketingu jest znana od dłuższego czasu. Nie raz i nie dwa nękają nas telefony w których oferowane są nam niesamowite promocje przygotowane tylko i wyłącznie dla nas. Śmiało można twierdzić, że większość z nas reaguje wprost alergicznie na każdy tego typu telefon. Spoglądając jednak na to z zupełnie drugiej strony skoro większość z nas odrzuca takie oferty czy ta forma reklamy jest nadal skuteczna.
Wyznaczenie celu
Kwestia skuteczności leży przed wszystkim w tym co chcemy osiągnąć. Nie ma możliwości, że przez telefon da się sprzedać wszystko. Niektóre oferty po prostu są nieakceptowane przez przeciętnego Kowalskiego poprze formę telefoniczną. Raczej rzadko lub w przypadku bardzo skrajnej sytuacji ktoś zdecyduje się na kupno usługi finansowej. Sukces w tej dziedzinie leży więc nie tylko w ofercie jaką mamy do zaproponowania, ale również w formie przekazu, i dobraniu odpowiedniej grupy docelowej. Przeważnie klienci dzielą się na dwa rodzaje ten , który nie ulega wpływowi emocji i prosi na przykład o mailową ofertę( –co nie znaczy ,że chce pozbyć się natrętnego sprzedawcy) i grupę, która łatwo podlega emocją to właśnie ona wymaga od telemarketera indywidualnego podejścia i więzi – w tym wypadku czytanie mechaniczne skryptu na nie wiele się zda. Konieczna też jest dbałość i dostosowanie się do życzenia klientów to ona pozwala zbudować zaufanie o, które tak trudno w tej formie sprzedaży.
Na “dziobaka”
Telemarketing na „ dziobaka „ jak został okresowy między innymi przez trenerów biznesowych jest drogi i nie skuteczny. Dzwonienie do ogromnej liczby ludzi mechanicznie odczytując skrypt narzucony przez pracodawcę powoduje niechęć do firmy. Dobrze przygotowana baza wyselekcjonowana pod kątem potrzeb klienta wielokrotnie zwiększa szanse sprzedażowe telemarketera oszczędzając czas i pieniądze. Reguła ta tyczy się w głównej mierze klientów biznesowych. Zamiast siec trzysta telefonów dziennie gdzie oferty z grzeczności wysłucha może 1% trzeba popracować nad efektywnością przekazu. Doskonałym pomysłem jest poświecenie czasu na zbadanie potencjalnego odbiorcy. Dzwoniąc do firmy konieczna jest wiedza o branży, którą się zajmuje i na podstawie tego powinno się dopasować oferty tak aby była ona jak najbardziej korzystna. Nie stworzymy też potrzeby jeśli u danego odbiorcy ona nie istnieje. Kolejną sprytną zagrywką jest również odszukanie nazwiska osoby decyzyjnej za dany obszar w przedsiębiorstwie to wskaże na nasz profesjonalizm i pozwoli docelowo przedstawić ofertę.
Wielkość ma znaczenie
Opłacalność tej formy zależy również od wielkości firmy jaką prowadzimy i formy na jaka się nastawiamy. Można iść na jakość gdzie tych telefonów będzie w ciągu dnia kilkanaście może kilkadziesiąt ale za to skutecznych w porywach do 20 %. W tej formie zapewniamy również komfort i indywidualne podejście do rozmówcy. Tu pojawia się maleńka dygresja według badan instytutu psychologii aby telemarketer był w pełni wydajny nie powinien dziennie wykonywać nie więcej niż 60-80 telefonów jest to przedział pozwalający zarówno na psychiczny komfort jaki pełen profesjonalizm.
Forma profesjonalnego marketingu bez nacisków ilościowych jest dużo tańsza i skuteczniejsza polecana jest głownie małym i średnim przedsiębiorstwa, które mogą korzystać z niej nie tworząc działu cal center a używając pracowników, którzy zajmują się obsługą klientów. Bez większego problemu i wielu godzinnych szkoleń poradzą sobie z takim zadaniem budując większe poczucie zaufania do firmy.
Jeśli jednak zastanawiacie się nad wynajęciem firmy świadczącej takie usługi to raczej zły pomysł. Stosują one raczej zasadę ilościową, bardzo rzadko korzystają również z profesjonalnych baz uwzględniających konkretne grupy docelowe. Dodatkowo są drogie i mogą zaszkodzić wizerunkowi firmy jaką reprezentują.
Warto?
Podsumowując ta już dość stara forma marketingu sprawdza się i jest opłacalna po spełnieniu bardzo ścisłych warunków. Przeznaczona jest przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw chcących poszerzyć swój udział w rynku. W dużych korporacjach tego typu forma odnosi się tylko do bardzo specyficznej grupy produktów i dobrze przeprowadzona może mieć pozytywny wpływ na wizerunek firmy. Jeśli jednak celem jest znaczące powiększenie bazy klientów sam telemarketing nie wystarczy i trzeba go stale uzupełniać o bardziej nowoczesne i rozwojowe formy reklamy.