Szukasz dobrego inwestora? Oto 3 wskazówki, które Ci w tym pomogą
Twoja firma prosperuje dobrze, a żeby zrobić kolejny krok potrzebujesz zastrzyku gotówki? A może dopiero zainteresowałeś się wejściem na rynek? Niezależnie od powodu poszukiwania inwestora to dobry pomysł, a my pomożemy Ci w jego realizacji. Gotowy?
Sukces w 3 krokach
Nie łudź się – inwestor nie zapuka do drzwi Twojego biura samodzielnie i nie zarzuci setką świetnych warunków współpracy. Do osiągnięcia tego potrzebujesz kilku sprawdzonych sposobów, które przedsiębiorcę przyciągną jak lep muchę.
Zainwestuje i przejmie Twoją firmę? Zmień nastawienie
Takiego myślenia powinieneś pozbyć się jak najszybciej, bo ograniczenia i opór w nie pomogą, a w poszukiwaniu inwestora na pewno. Pamiętaj, by już na etapie negocjacji dokładnie określić warunki współpracy i nakreślić granice, których ani Ty, ani inwestor nie przekroczy. Oczywiście decyduj zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i potrzebami Twojej firmy. Jeśli Twoja działalność potrzebuje aktywnego inwestora, nie bój się tego i pozwól mu na podejmowanie części decyzji.
Bez biznesplanu się nie obejdzie
W jaki sposób chcesz zachęcić inwestora, by współpracował akurat z Tobą? Biznesplan to podstawa. To Twój plan strategiczny, którym masz przekonać przedsiębiorcę, że jesteś najlepszą osobą, z jaką może zacząć działać. Jak tego dokonać? Stwórz plan pełen konkretów, dokładny i uwzględniający rozwiązania realne. Żaden z inwestorów nie lubi marzycieli, bo naprawdę bardzo rzadko takie nastawienie znajduje pozytywne przełożenie w finansach. Pokaż, jak prezentujesz się w porównaniu z konkurencją, co możesz osiągnąć w podjętej przez siebie branży, a całość zwieńcz profesjonalnie stworzonym kosztorysem, który pokaże przedsiębiorcy ile w zasadzie musiałby zainwestować w Twoją firmę.
Bądź pewny siebie i zdecydowany
Jeśli zmieniłeś już swoje nastawienie, a biznesplan idealnie przygotowany spoczywa w Twojej aktówce, możesz przejść do działania. Podczas spotkania z inwestorem bądź pewny siebie, ale nie pyszny. Wykaż się swoimi umiejętnościami mówczymi i pokaż w jak najlepszym świetle zarówno siebie, jak i prowadzoną przez siebie działalność. Zdecydowana większość powodzeń i niepowodzeń dzieje się na etapie spotkania z inwestorem, więc przygotowaniom warto poświęcić więcej czasu. Naprawdę.