Start firmy – jakie warunki trzeba spełniać, by dostać kredyt?

 bigstock-Professional-Advice-14908808-620x413

Przedsiębiorstwa, które startują z swoją działalnością jak i również przedsiębiorstwa, które już funkcjonują na rynku potrzebują kapitału, aby móc się rozwijać. Jednak tym pierwszym może być trochę trudniej, ponieważ nie wszystkie banki są obecnie przyjemnie nastawione do udzielania im kredytów. Przyczyna tego wynika stąd, że młode firmy nie posiadają żadnej historii kredytowej.

Czy to oznacza, że młode firmy nie mają szans na kredyt w banku?

Młode firmy kilka temu były w sytuacji, która nie za bardzo im sprzyjała. Niektóre banki nawet nie chciały rozmawiać z młodymi przedsiębiorcami, a gdy już jakiś bank wyraził wstępną zgodę na kredyt to stawiał warunki, które dla młodych przedsiębiorstw były nie do spełnienia. Zmiany na rynku kredytów dla młodych firm pojawiły się gdy na rynek weszły banki, które wyspecjalizowały się w obsłudze małych firm. Kolejną zmianą w możliwości finansowania startujących firm pojawiły się gdy program Jeremie i Europejski Fundusz Inwestycyjny zwiększyły swoją aktywność w wspieraniu młodych przedsiębiorców poprzez poręczenia czy gwarancje jakie oferują bankom jako zabezpieczenie kredytu dla młodej firmy.

Gdzie najlepiej jest udać się po kredyt jako młoda firma?

Jeżeli chodzi o finansowanie młodych firm to pierwszą propozycją to rozważenia jest oferta Idea Banku. Bank posiada w swojej ofercie atrakcyjny leasing dla start-upów. Bank udziela wsparcia od 15 000 złotych. Jedynym warunkiem otrzymania finansowania jest przedstawienie wymaganej zdolności kredytowej. Przedsiębiorca może sfinansować zakup maszyn i urządzeń.  Kredyt dodatkowy jest udzielany z finansowym wsparciem rządu. Drugą propozycją jest Kredyt na start oferowany przez Mbank. Młoda firma pierwszego dnia działalności może otrzymać 10 000 złotych, a od 6 miesiąca prowadzenia działalności gospodarczej może skorzystać z wsparcia w wysokości 30 000 złotych. W celu otrzymania kredytu należy złożyć wniosek przez internet i spełniać następujące warunki: posiadać zdolność kredytową, posiadać rachunek w banku, prowadzić działalność nie zawieszoną, przedstawić bankowi zabezpieczenie kredytu w postaci weksla in blanco czy zabezpieczenia rzeczowego oraz wobec wnioskującego o kredyt nie może być prowadzone postępowanie egzekucyjne.

Niestety negatywną sytuacją dla młodych firm jest to, że nie wszystkie banki posiadają oferty dla firm, które co dopiero zarejestrowały swoją działalność gospodarczą. Obecnie na rynku przeważają oferty dla firm, które działają już na rynku minimum 12 miesięcy i posiadają pewną historię finansową. Jednak startujący przedsiębiorcy nie powinni rezygnować ze swoich marzeń tylko cały czas być na bieżąco z promocjami banków, które są kierowane do startujących przedsiębiorstw. Młodzi przedsiębiorcy powinni także zainteresować się funduszami unijnymi czy wsparciem ze strony urzędów pracy. Należy także poszukiwać tak zwanych aniołów biznesów, którzy finansują młodych przedsiębiorców w realizacji ich pomysłu biznesowego. Startujący przedsiębiorca powinien przygotować się długą drogę w pozyskiwaniu finansowania i nie powinien zrażać się pierwszymi odmowami udzielenia wsparcia.

Przeglądnij listę największych banków w Polsce w których możesz założyć konto firmowe i rozpocząć działalność.