Stadia występowania cellulitu
Cellulit jest niezwykle często występującym schorzeniem skórnym wśród kobiet. Rozróżniamy tutaj cztery stadia jego występowania. I ile pierwsze i drugie stadium usuwa się dosyć prosto i szybko, o tyle trzecie i czwarte mogą wymagać bardziej specjalistycznej i radykalnej pomocy. Cellulit można jednak leczyć nawet w domowych warunkach. Poznaj czynniki sprzyjające występowaniu cellulitu i stadia jego występowania!
Czym jest cellulit?
Cellulit jest schorzeniem skórnym, które dotyka wielu kobiet. Jego podłożem są zaburzenia mikrokrążenia w skórze, które skutecznie zaburzają metabolizm komórkowy. Tlen dostarczany jest do tkanek w bardzo małych ilościach, przez co tłuszcz i substancje przemiany materii zatrzymywane są w organizmie. Wówczas zaczynają pojawiać się obrzęki, a komórki tłuszczowe powiększają się. W skutek tego tkanki ulegają zwłóknieniu, co bezpośrednio jest cellulitem właśnie.
Zaburzenia hormonalne również są czynnikiem powodującym pojawianie się pomarańczowej skórki. Dotyczy to także predyspozycji genetycznych, niewłaściwego odżywiania i noszenia obcisłych ubrań, uciskających skórę.
Skuteczne metody walki z cellulitem
Istnieje jednak kilka skutecznych metod walki z cellulitem. Nie ma tutaj jednak jednej, złotej zasady. Każda kobieta ma inne predyspozycje genetyczne, dlatego nie wszystkie metody będą efektywne. Aby skutecznie pozbyć się tej przypadłości należy przede wszystkim zredukować ilośc tkanki tłuszczowej, wyregulować zmiany hormonalne i wyeliminować obrzęki. Z tego względu osoba otyła powinna poddać się działaniom lipotycznym, a osoba szczupła zabiegom ukrwienia skóry. Wielu specjalistów od cellulitu poleca również
suplement Cellactiv.
Cellulitu można próbować pozbyć się również w domowych warunkach. Ważnym elementem jest zdrowa dieta, wzbogacana o świeże owoce i warzywa – bogate w witaminy i minerały. Zdecydowanie powinnaś unikać posiłków smażonych na głębokim oleju. Jedz pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane i kasze – bogate w lekkostrawny błonnik. Bierz naprzemienne zimne i ciepłe kąpiele, jednocześnie masując Twoje zmiany skórne. Jak najbardziej powinnaś rzucić wszelkie używki typu alkohol, kawę i papierosy, które są bezpośrednim źródłem szkodliwych toksyn sprzyjającym pojawianiu się zmianom skórnym. Poza tym powinnaś uprawiać aktywności fizyczne, które zredukują Twoją tkankę tłuszczową.
Stadia rozwoju cellulitu
Jak już wcześniej wspominaliśmy, istnieją cztery stadia rozwoju pomarańczowej skórki.
Pierwszym stadium jest stan, w którym zmiany nie są widoczne gołym okiem. Mikroskopowo jednak dochodzi tutaj już do zastojów i wzrostu objętości tkanek.
W stadium drugim pomarańczowa skórka zaczyna być widoczna w złapaniu fałdu skórnego. Wyraźne są również zaburzenia struktury tkanki tłuszczowej.
Etapem trzecim są zmiany widoczne już nawet w pozycji stojącej. Wyczuwa się tutaj grudkowate zgrubienia i mikroskopowo pojawiają się pierwsze zwłóknienia.
W etapie ostatnim, czwartym nierówności skórne są już bardzo mocno widoczne. Poza tym wyczuwalne są bardzo wyraźne guzowate stwardnienia. Degeneracja tkanki tłuszczowej widoczna jest już mikroskopowo.