Sposoby na motywowanie pracowników
Motywowanie pracowników jest niezwykle ważnym tematem w każdym przedsiębiorstwie. Pracodawcy stale starają się tworzyć oraz wprowadzać jak najskuteczniejsze systemy motywujące swoich pracowników do pracy. Zazwyczaj sposoby na motywowanie stosowane są we własnym zakresie wewnątrz firmy, jednak popularność zdobywa także zlecanie tej czynności zewnętrznym firmom doradczym. Poniżej opisane są najczęściej spotykane sposoby motywacji pracowników w firmie.
Pozytywne sposoby motywacji pracowników
Sposoby motywowania pracowników podzielić można na pozytywne i negatywne. Powszechnie uważa się jednak, że te pierwsze są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Pozytywne sposoby motywacji podzielić można na:
- finansowe, takie jak premie uznaniowe czy podwyżki pensji,
- pozapłacowe, takie jak dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, kursy języków obcych, karnety do klubów fitness oraz kin, wyjazdy integracyjne, zniżki na produkty firmy, obiady firmowe czy bony świąteczne.
Wykorzystując powyższe metody, pracodawca może zyskać lojalnych pracowników, którzy będą zadowoleni z wykonywanej przez siebie pracy oraz będą angażować się w rozwój firmy. Motywatory powinny być dobrane według indywidualnych potrzeb każdego pracownika. Nie ma bowiem sensu oferować karnetu na siłownie osobie, która z niej nigdy nie korzysta. Stosując motywatory w organizacji, można z łatwością ocieplić wizerunek przedsiębiorstwa, przedstawiając ją jako miejsce przyjazne pracownikom i dbające o ich samopoczucie. Warto jednak pamiętać o tym, aby cały proces motywowania pracowników był długotrwały i konsekwentny. Pozwoli to utrzymać długofalowe korzyści dla przedsiębiorstwa.
Negatywne sposoby motywacji pracowników
Negatywne motywowanie polega na stymulacji pracowników do efektywnej pracy, stwarzając sytuacje zagrożenia. Może to być na przykład groźba utraty pracy, potrącenie premii czy degradacja na niższe stanowisko. Taki sposób motywowania działa w przypadku, gdy wyzwala w pracowniku chęć do działania i mobilizacji.
Negatywne sposoby motywacji mogą jednak doprowadzić do zaniknięcia satysfakcji z wykonywanych obowiązków, co skutkować może spadkiem kreatywności i obniżeniem własnej wartości pracowników. Zaczną oni bardziej skupiać się na tym, aby utrzymać obecną pozycję, zamiast nabywać nowe umiejętności czy dbać o dobro przedsiębiorstwa.
Studia – zarządzanie
Każda osoba pragnąca dowiedzieć się więcej o zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz kwestiach takich jak motywowanie pracowników, powinna zainteresować się ofertą Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, która oferuje studia na tym kierunkach. Więcej szczegółów znaleźć można pod adresem https://wwszip.pl/studia-licencjackie/zarzadzanie/.
– Najlepsze gadżety reklamowe dla firm – jakie wybrać?
– Wózko wanny, łóżko wanny – o czym mowa i jakie jest zastosowanie?