Słowo dla zapracowanych: udowadniamy, że brak czasu na zrobienie soku to żadna wymówka!

Picie soku zaraz po zjedzeniu warzyw i owoców w ich surowej formie jest najodpowiedniejszym sposobem na spożycie tej dawki witamin, ale zrobienie go we właściwy sposób może być dla wielu z nas ogromnym wyzwaniem.

Przygotowanie z pomocą odpowiedniego sprzętu, jakim jest wyciskarka wolnoobrotowa opinie może sprawić, że regularne spożywanie soków stanie się bardziej osiągalne. Pozwala nam to też na przygotowanie soku do pracy nawet dzień wcześniej, wtedy gdy mamy chwilę.

Ale co się dzieje, gdy robimy je na zapas Przechowujemy je! Zobowiązania zawodowe, podróże, osobiste sytuacje i napięty harmonogram są przeszkodą w spożywaniu świeżych soków, ale odpowiednia wyciskarka i znajomość zasad właściwego przechowywania soku stają naprzeciw tym problemom i rozwiązują je.

Umożliwienie ich wcześniejszego przygotowania jest niczym błogosławieństwo przy tych napiętych harmonogramach, a nawet może być jedynym sposobem, w jaki możesz szybko wypić sok, bez konieczności sięgania po ten sklepowy.

Najlepszą taktyką jest wiedzieć, jak je przechowywać, aby zmniejszyć możliwą degradację składników odżywczych w jak największym stopniu. Tutaj znajdziesz kilka potrzebnych wskazówek:

  • Przechowuj swoje soki w szklanych hermetycznych pojemnikach.

  • Przechowuj swoje soki natychmiast po przygotowaniu.

  • Napełnij sok do maksimum, aby ograniczyć ekspozycję tlenu w pojemniku.

  • Dodaj kawałek cytrusów, takich jak cytryna, limonka lub grejpfrut, dzięki temu możesz zmniejszyć utratę składników odżywczych, zwiększając zawartość witaminy C, kwasu cytrynowego i innych przeciwutleniaczy w swoim soku (podobnie jak cytryna wyciśnięta na awokado lub jabłka zmniejsza brązowienie i utlenianie ).

  • Przechowuj swoje soki zawsze w ciemnym, chłodnym miejscu podczas podróży, zaleca się stosowanie woreczków z lodem, aby zmniejszyć utratę składników odżywczych.

  • Soki można przechowywać w lodówce przez 24-48 godzin i do 72 godzin w absolutnej większości.

Sugerujemy, że w przypadku konieczności przechowywania soków dłużej, należy je zamrozić. Jeśli zamrażasz, zaleca się, aby nie wypełniać ich od razu do samej góry. Pozostaw co najmniej pół centymetra na górze. Podczas rozmrażania zaleca się rozmrożenie w lodówce i natychmiastowe

wypicie.

Proces, który powoduje, że jabłka tak szybko stają się brązowe, znany jest jako utlenianie, które jest po prostu reakcją związków odżywczych eksponowanych na tlen. Sok jest jeszcze bardziej podatny na utlenianie, ponieważ gdy owoce i warzywa są wyciskane, ścianki komórek produktu są rozkładane, co pozwala na narażenie składników odżywczych na powietrze, ciepło i światło, a wraz z upływem czasu czynniki te przyczyniają się do degeneracji składników odżywczych. Im dłużej przechowywany jest sok, tym więcej składników odżywczych z soków zostanie utlenionych i zniszczonych.

Po 72 godzinach w lodówce:

  • Strata składników odżywczych z soków będzie wysoka.

  • Sok będzie także wydawał się matowy i ciemniejszy pod względem zwiększonej utraty składników odżywczych i utleniania.

  • Smak również się zmieni i może być dość niesmaczny

Istnieje również ryzyko niezdrowego wzrostu bakterii w soku, jeśli jest on przechowywany w lodówce przez zbyt długi czas i może powodować rozstrój żołądka.