Różne rodzaje skórzanej tapicerki: jak zadbać o nie we właściwy sposób?
Skóra jest jedną z bardziej trwałych, nie wymagających konserwacji powierzchni do wyposażenia wnętrz. Utrzymanie skórzanej sofy, krzesła lub otomany w czystości jest stosunkowo proste, jeśli wykonasz odpowiednie kroki. Ale różne rodzaje skórzanej tapicerki mają różne wymagania dotyczące czyszczenia, więc najpierw musisz wiedzieć, jaki rodzaj skóry posiadasz. Oto jak rozpoznać, wyczyścić i konserwować skórzaną tapicerkę, aby wyglądała świetnie.
Rodzaje skórzanej tapicerki
Aby dowiedzieć się, jaki rodzaj skórzanej tapicerki posiadasz, i poznać tym samym zalecaną pielęgnację, zacznij od sprawdzenia etykiety lub materiałów pisemnych dołączonych do produktu lub odszukaj przedmiot na stronie sprzedawcy lub producenta. Jeśli nie masz dostępu do instrukcji pielęgnacji i nie masz pewności, jaki rodzaj skóry posiadasz, oto kilka wskazówek.
Skóra anilinowa – zwana także czystą aniliną, pełną aniliną lub niedokończoną skórą – ma miękki, luksusowy charakter. Skóra jest barwiona za pomocą barwnika anilinowego, ale nie ma dodanego koloru pigmentu powierzchniowego. Ma niewielką lub żadną powłokę ochronną, która może być odporna na zabrudzenia. Na skórze można zobaczyć naturalne słoje i znaki, które mogą rozwinąć patynę.
Skóra anilinowa jest bardziej wrażliwa na przebarwienia niż skóra chroniona i zazwyczaj jest również droższa. Inne rodzaje skóry anilinowej to skóra, do której wstrzykuje się oleje i woski oraz skóra nubukowa, która została zniszczona lub wypolerowana w celu uzyskania miękkiego, aksamitnego odczucia.
Chroniona skóra. Większość mebli skórzanych jest wykonana z chronionej lub wykończonej skóry. Te skóry mogą być oznaczone jako anilina plus pigment lub skóra pigmentowana. Chroniona skóra jest:
-
bardziej trwała,
-
odporna na plamy,
-
o bardziej jednolitym wyglądzie niż czysta anilina.
Skóra semianilinowa jest barwiona w kolorze aniliny i pokryta warstwą koloru pigmentu. Jest miękka w dotyku jak czysta skóra anilinowa, ale jest nieco bardziej trwała dzięki ochronnej powłoce pigmentowej. Inne chronione skóry pokryte są grubszymi warstwami pigmentu i polimeru. Mają sztywniejszy charakter i są odporne na zużycie.
Dbanie o skórzaną tapicerkę
Pomiń mikstury domowe. Jeśli chodzi o czyszczenie skórzanej tapicerki, zachowaj prostotę i unikaj samodzielnych środków zaradczych. Domowe rozwiązania z majonezem i octem najlepiej nadają się do sałatek i kanapek, a nie do menu czyszczenia skóry. Ludzie szkodzą swoim meblom wszystkim, od produktów do pielęgnacji włosów po ww. Pamiętaj, że gwarancje mogą zostać unieważnione, jeśli niewłaściwy środek czyszczący lub odżywka zostanie użyta do skórzanych mebli. Najważniejsze jest, aby unikać stosowania czegokolwiek, co nie jest popierane przez garbarnie. Zatem jeśli lubisz swoje skórzane meble i chcesz podejść do tematu ich czyszczenia w możliwie najbardziej rozsądny sposób – lepiej zaufaj specjalistom, którzy ogłaszają „zrealizujemy pranie kanap i narożników” bowiem im można zaufać. Mają potrzebną wiedzę i doświadczenie do tego zadania.