Skład opału workowanego – zyskowny biznes czy strata pieniędzy?

footer_pellets

Ludzie zdobywają opał na różne sposoby. Zasadniczo możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze, a jest to zamawianie transportu bezpośrednio do domu, lub zakup opału w workach na składzie. Dziś zastanowimy się czy warto jest prowadzi własny skład opału, czy dużo można na tym zarobić i czy taki biznes ma przyszłość. Rozważymy kilka opcji i zastanowimy się która byłaby najlepsza. Tak więc zaczynamy!

Jeśli pragniemy założyć własny biznes, to zacznijmy od rejestracji działalności gospodarczej.

Następnym etapem będzie wykup lub wydzierżawienie odpowiedniego terenu, na którym urządzimy nasz skład. Nie będzie to łatwe, jeśli zamierzamy taki teren pozyskać na terenie miasta. Warto tutaj jednak przejrzeć wszystkie dostępne oferty i dokładnie porównać ich zawartość. Być może gdzieś znajdziemy dobry kawałek terenu, który nie będzie zbyt drogi, by zostało nam jeszcze nieco gotówki na rozkręcenie firmy.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że najbardziej dochodowe składy opału powstają przy torach kolejowych, którymi prowadzony jest transport węgla. Niestety również teren wokół takiej linii kolejowej jest zazwyczaj bardzo drogi, zarówno do kupna jak i wynajmu. Ale jeśli by się nam udało taką działkę zdobyć, to później warto już tylko dogadać się z PLK, by doprowadzili na nasz teren bocznicę, którą mogłyby wjeżdżać wagony z węglem. W innym przypadku transport opału będzie możliwy jedynie za pomocą ciężarówek, co niestety podniesie koszty naszej działalności.

Kolejna kwestia to zadecydowanie jaki rodzaj opału będziemy sprzedawać.

Duże składy oferują praktycznie każdy rodzaj opału workowanego, ale my na start nie będziemy mogli sobie pozwolić na aż tak szeroką ofertę. Warto stawiać na opał ekologiczny, ponieważ niedługo w całym kraju może być zakaz palenia węglem, ze względu na rosnący poziom smogu. Warto sprzedawać chociażby pellet lub różne bioodpady nadające się do spalenia, jak chociażby wióry drewniane które możemy dostawać za grosze z różnych stolarni. Oprócz tego warto sprzedawać również miał węglowy, ponieważ jest on tani i dużo ludzi będzie zainteresowanych zakupem tego rodzaju paliwa. Przejdźmy teraz jeszcze do samego terenu składu.

Łatwy dojazd i plac manewrowy

Powinniśmy zapewnić łatwy dojazd, aby klienci mogli wjeżdżać samochodami z przyczepami. Skład powinien posiadać utwardzoną i szeroką drogę dojazdową, jeśli znajduje się nieco na uboczu, w pewnej odległości najbliższej drogi publicznej. Tą drogą będą mogły wjeżdżać zarówno ciężarówki przywożące opał, jak i zabierające go do klientów – jeśli oczywiście udostępnimy usługę transportu. Droga musi być porządna, aby nie doszło do jej uszkodzenia pod wpływem dużej masy pojazdów ciężarowych.

Jak widać, prowadzenie składu opału workowanego to dość poważne przedsięwzięcie

Ale jeśli poprowadzimy całą sprawę mądrze, mamy szansę rozkręcić naprawdę dochodowy biznes. Nie ma sensu obawiać się że zbankrutujemy po zakazaniu palenia węglem w naszej okolicy, ponieważ możemy sprzedawać również inny, bardziej ekologiczny rodzaj opału. Rozkręcenie takiego biznesu będzie wymagało od nas bardzo dużo pracy i będzie wiązało się z pewnym ryzykiem, ale na pewno nie jest to ślepa uliczka i droga donikąd.

Na stronie http://www.kotly-bialek.pl/oferta/kotly-co/kociol-mialowy/ możesz zobaczyć również jak wyglądają kotły opalane miałem i innymi węglopochodnymi materiałami.