Rywalizacja na polskim rynku młodych projektantów
W powszechnej opinii praca architekta kojarzona jest z opinią szanowanego zawodu, z zarobkami na wysokim poziomie. Architekt wymieniany jest na tej samej pozycji, co lekarz czy prawnik, choć każda z profesji nieco się różni. Jak jest naprawdę i jak wygląda codzienność z życia architekta?
Nauka, nauka i jeszcze raz nauka
Jak w wielu przypadkach, także na architekturze można spotkać się z różnego rodzaju rozczarowaniami, jakie są wynikiem zderzenia naszych wyobrażeń z rzeczywistością i ilością nauki na studiach. Studia z architektury dają podstawę do pracy w zawodzie, do nich niezbędne jest odbycie praktyki oraz uzupełnienie kwalifikacji dających pełne prawo do pracy w zawodzie, o czym nie każdy już wie. Jak w innych zawodach, także w dziedzinie architektury wyobrażenia nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Jak wygląda rzeczywistość pracy architekta?
Rzeczywistość w pracy architekta
Bardzo często praca architekta jawi nam się jako możliwość pracy przede wszystkim w nienormowanych godzinach, a po drugie z praktycznie nieograniczonym wykorzystaniem własnej wyobraźni. Nie każdy pamięta, że praca architekta związana jest również ze żmudnymi obowiązkami, takimi jak wyliczanie powierzchni projektowanego budynku chociażby, gdzie każdy centymetr pomyłki odbija się w realistycznym odwzorowaniu budynku. Często praca architekta wymaga skupienia, zmysłu analitycznego i rozeznania przestrzennego, czego nie da się nauczyć. Niemałą rolę w całym procesie ma praca zespołowa- pracując chociażby w biurze projektowym cały koncept często podzielony jest na etapy czy zadania, w które angażowane są grupy pracowników. Słabsza praca któregoś z nich odbija się na pracy całego zespołu.
Co z konkurencją?
Konkurencja na rynku jest kolejnym ważnym aspektem pracy architekta, co odczuwają zwłaszcza młodzi pracownicy, zaczynający pracę z zawodem. Dopiero wtedy najbardziej widać, jak wyobrażenia o pracy w często wymarzonym zawodzie muszą zderzyć się z rzeczywistością. Młodzi architekci, często pozbawieni doświadczenia w branży mają trudności ze znalezieniem zleceń, a jeśli już je dostają, to często czują, że jest to praca nie dająca im możliwości pełnego wykazania swoich umiejętności czy szans na rozwój. Ponadto często stawki za początkującą pracę są nieco niższe niż w przypadku architektów z dłuższym stażem na rynku.
Takie zachowania mogę budzić frustracje, co powoduje jeszcze większe problemy ze znalezieniem interesującej pracy w zawodzie. Jak w innych branżach, także w dziedzinie architektury dobrze jest postawić na rozwój. Jego forma może być różna i zaczynać się od wspomnianych wcześniej praktyk, poprzez staże czy podobne formy współpracy. Staż, będący coraz popularniejszym sposobem na znalezienie pierwszego doświadczenia w pracy daje nie tylko szansę rozwoju, ale możliwość zatrudnienia, co zwiększa szansę na znalezienie pełnoetatowej pracy. Takich sposobów na rozwój jest wiele. Warto pamiętać, że chcąc pracować w zawodzie i wygrywać z konkurencją, należy być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w branży.
W artykule wykorzystano materiały pochodzące z serwisu www.gr8design.pl
Konkurencja spora, w dodatku dochodzi jeszcze internet. Choćby takie stronki jak ta http://www.domkizmarzen.pl/projekty-domow-parterowych/.