Jak rozpoznawać swoje umiejętności?
Zdolność do rozpoznawania własnych umiejętności i kompetencji jest niezwykle pomocna przy planowaniu własnej kariery oraz rozwoju. Najprawdopodobniej wielu pracowników nie potrafi tego ze względu na zaburzony osąd wynikający z niedowartościowania własnej osoby bądź jej przewartościowania. Jak w takim razie rozpoznawać umiejętności, które przydadzą się nam w przyszłości?
Ucz się rozpoznawać reakcję otoczenia
Informacje na temat naszych umiejętności możemy czerpać m.in. z otoczenia, a konkretniej z jego reakcji. Dobrym pomysłem jest obserwowanie naszych współpracowników, ale też znajomych i rodzinę z najbliższej okolicy. To właśnie oni pomogą nam w rozpoznaniu umiejętności miękkich, czyli tych, które nabyliśmy w dużej mierze pierwotnie lub poprzez kontakt z innymi. Rozpoznając je nauczymy się kontroli nad nimi, a także zyskamy możliwość rozwoju.
Skorzystaj z pomocy fachowców
Ciekawym sposobem na rozpoznanie własnych umiejętności i ich wartości jest sięgnięcie po opinię ekspertów. Mogą to być specjaliści ds. wizerunku bądź osoby odpowiedzialne za dział HR. Ich pomoc będzie prawdopodobnie odpłatna, jednak można wykorzystać niektóre sytuacje życiowe na naszą korzyść. Jedną z nich jest proces rekrutacji na wybrane stanowisko w interesującej nas firmie. Już na etapie przeglądania ofert pracy zamieszczanych np. na Pracuj.pl zderzymy się z umiejętnościami, które powinien posiadać kandydat. W trakcie rozmów rekrutacyjnych możemy poprosić rekrutera o informację zwrotną co do naszych kompetencji oraz wiedzy, którą posiadamy.
Ucz się i rozwijaj
Ciągły rozwój i nauka sprawią, iż sami zyskamy zdolność rozpoznawania najważniejszych umiejętności pracowniczych. Wiele z nich poznamy za pośrednictwem bezpośredniego kontaktu, o innych usłyszymy na webinariach, a jeszcze inne zgłębimy podczas szkoleń. Wiedza ta będzie jednak bardzo specjalistyczna, gdyż opierać się będzie o doświadczenie specjalistów.