Rozmycie w kadrze – rady od zaawansowanych fotografów
Dowiedz się, jaka jest zasada wzajemności, jak jej używać podczas określania szybkości migawki oraz jaki wpływ ma na nią stabilizacja obrazu, rozmiar czujnika i inne. To świetna zasada dla początkujących i dobre przypomnienie również dla zaawansowanych fotografów, którzy wypożyczają najlepszy sprzęt z https://www.panda-rent.pl/aparaty-fotograficzne/.
Rozmycie może odgrywać potężną rolę w fotografii. Może przekazać poczucie działania i energii. Może wyizolować temat i zwrócić uwagę na określoną część obrazu. Ta sama scena może wydawać się znacząco różna ze względu na obecność lub brak rozmycia. Jednak aby rozmycie było skuteczne, musi być celowe i kontrolowane. Wymykające się spod kontroli rozmycie może zepsuć obraz.
Jednym z rodzajów rozmycia, który prawie zawsze niszczy obraz, jest rozmycie całego ujęcia z powodu drgań aparatu. Na szczęście zasada wzajemności w fotografii może pomóc uniknąć przeoczenia tego doskonałego ujęcia.
Jaka jest zasada wzajemności w fotografii?
Zasada wzajemności jest praktyczną zasadą określania czasu otwarcia migawki. Mówiąc prościej, aby uniknąć drgań aparatu, chcesz, aby czas otwarcia migawki był co najmniej o jeden większy niż ogniskowa, do której fotografujesz. Jeśli więc fotografujesz obiektywem 50 mm, utrzymuj czas otwarcia migawki co najmniej 1/50 sekundy (zwykle musisz ustawić pokrętło na 1/60). Używasz obiektywu 200 mm? Trzymaj to na 1/200 sekundy.
Oczywiście, podobnie jak w przypadku wszystkich praktycznych zasad, jest to bardziej wskazówka niż reguła i będą wyjątki i sytuacje, w których nie ma to zastosowania. Przyjrzyjmy się bardziej drganiom aparatu, sposobom ich uniknięcia i niuansom zasady wzajemności.
Co to jest drganie aparatu?
Za każdym razem, gdy coś zmienia swoje względne położenie względem czujnika, gdy migawka jest otwarta, aparat rejestruje każdą pozycję, w której się znajduje, powodując, że zasadniczo się rozmazuje (tj. rozmazuje) razem. Ale co się dzieje, gdy aparat porusza się, gdy migawka jest otwarta? W stosunku do kamery wszystko w scenie wydaje się poruszać. W ten sposób wszystko w scenie jest trochę rozmazane. Otrzymujesz obraz, który jest konsekwentnie i jednolicie rozmyty.
Drgania aparatu zwykle występują, gdy trzymasz w dłoni aparat ze zbyt długim czasem otwarcia migawki. Na przykład, jeśli fotografujesz bardzo wcześnie lub późno, niższe poziomy światła sprawiają, że drgania aparatu są bardziej prawdopodobne. Bez względu na to, jak bardzo myślisz, że jesteś spokojny, naturalnie będziesz się trochę kołysać, albo twoje ręce trochę się zadrżą, albo poruszysz się tylko trochę, kiedy oddychasz.
Aby uniknąć drgań aparatu, musisz upewnić się, że czas otwarcia migawki jest wystarczająco krótki, aby te mikroruchy nie były zauważalne na końcowym obrazie, w którym w grę wchodzi odwrotna zasada.
Zrozumienie szybkości migawki
Jak zapewne wiesz, czas otwarcia migawki to czas otwarcia migawki aparatu, dzięki czemu światło dociera do czujnika. Zwykle jest mierzony w ułamkach sekundy, chociaż dłuższe czasy otwarcia migawki są mierzone w pełnych sekundach. Im dłuższy czas otwarcia migawki, tym więcej światła wpuszcza aparat, ale tym bardziej prawdopodobne jest rozmycie poruszających się obiektów.
Artykuł powstał we współpracy z: https://www.panda-rent.pl/.