Rozliczenie podatku z niemiec online – jak to zrobić?
Jeśli jesteś jedną z osób pracujących w Niemczech z pewnością zdajesz sobie sprawę z obowiązkowego rozliczenia się z tamtejszym urzędem skarbowym, czyli Finanzamtem. Cała procedura różni się nieco od tego, jak to wygląda w Polsce, dlatego tematem składania deklaracji podatkowej warto zainteresować się jak najwcześniej, aby nie przegapić żadnego terminu. Czy można samodzielnie rozliczyć się z podatku w Niemczech? W jaki sposób tego dokonać – online czy tradycyjnie? Sprawdź nasz poradnik i uzyskaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!
Zwrot i rozliczenie podatku z Niemiec online – o tym nie możesz zapomnieć!
Niemiecki system rozliczeń podatkowych opiera się głównie na oficjalnej stronie internetowej urzędu skarbowego oraz platformie ELSTER. ELSTER to niemiecki program, który umożliwia elektroniczne składanie zeznań podatkowych w sposób bardzo intuicyjny, komfortowy, bezpieczny i przede wszystkim szybki. Proces rozpoczyna się od założenia konta, w pierwszej kolejności podajesz swoją nazwę użytkownika, adres e-mail, datę urodzenia i numer identyfikacji podatkowej. Po pomyślnym uwierzytelnieniu, użytkownicy mogą przejść do formularzy, wybrać odpowiednią deklarację i wypełnić niezbędne informacje.
Jednak skuteczne skorzystanie z programu ELSTER wymaga pewnej biegłości w języku niemieckim. W przeciwnym razie proces może stać się mniej intuicyjny i prowadzić do potencjalnych problemów. Właśnie z tego powodu spora część podatników decyduje się skorzystać ze wsparcia biura podatkowego, co ogólnie uznawane jest za najefektywniejszą metodę uzyskania zwrotu podatku w Niemczech. Dzięki pomocy profesjonalistów zyskujesz pewność, że wszystkie dokumenty zostaną dobrze uzupełnione, a zeznanie niemalże natychmiast trafi do Finanzamt. Co więcej, korzystający z pomocy biura podatników mają dodatkowy czas na złożenie deklaracji – termin przedłuża się aż do końca lutego następnego roku. Oznacza to, że rozliczenie za rok 2022 można złożyć do 29 lutego 2024 roku.
Dokumenty niezbędne do złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech
Nieważne, na jaką formę rozliczenia się zdecydujesz, najważniejszą kwestią jest komplet wszystkich wymaganych przez niemiecki urząd dokumentów, które zawierają niezbędne informacje do wypełnienia deklaracji. Przede wszystkim zwróć uwagę na druki zawierające dane dotyczące wynagrodzenia oraz uiszczonych w danym roku różnych rodzajów zaliczek podatkowych. To właśnie na ich podstawie możliwe będzie obliczenie ewentualnej nadpłaty. Do tego celu używane są trzy istotne dokumenty – zaświadczenie podatkowe (Lohnsteuerbescheinigung), karta podatkowa (Lohnsteuerkarte) oraz comiesięczne lub cotygodniowe wyciągi z wypłat (Abrechnung).
Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy pracuje się u więcej niż jednego pracodawcy, konieczne jest uzyskanie odrębnych zaświadczeń z każdego miejsca zatrudnienia.
Osoby posiadające status rezydenta ze względu na możliwość skorzystania ulg podatkowych powinny do kompletu dokumentów dołączyć wszystkie potwierdzenia gwarantujące spełnienie warunków do uzyskania ulgi. W zależności od rodzaju ulgi, mogą to być akty urodzenia dzieci, akt małżeństwa, dokumenty potwierdzające związane z pracą wydatki, czy też potwierdzenia dotyczące warunków mieszkaniowych.
Zwrot i rozliczenie podatku z Niemiec online to bardzo komfortowa i popularna opcja. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować je z doświadczonym księgowym, który podpowie, co zrobić krok po kroku, aby prawidłowo rozliczyć się z Finanzamtem i móc cieszyć się jak najszybszym zwrotem podatku.