Rozbudowanie asortymentu sklepu – od czego zacząć?
Chcesz rozbudować asortyment w swoim sklepie? Zatem powinieneś zwrócić uwagę na szereg kwestii, które pomogą Ci uniknąć poważnych błędów. Dlatego też stworzyliśmy listę rzeczy, którym warto się przyjrzeć i uwzględnić je w trakcie rozszerzania oferty sklepu.
4 rzeczy, które warto zrobić, zanim rozbudujesz asortyment w swoim sklepie
Porównaj oferty hurtowni
Kiedy masz warzywniak czy po prostu sklep spożywczy i chcesz powiększyć oferowany asortyment, sprawdź oferty różnych hurtowni. W ten sposób dowiesz się, która opcja pozwoli Ci najwięcej zyskać. Hurtownia owoców i warzyw, na którą warto się zdecydować, powinna zapewniać Ci korzystną marżę, elastyczne dostawy i zawsze świeże towary. To bardzo ważne aspekty, które pozwolą Ci wyłonić najlepszą opcję i zwiększyć zainteresowanie klientów.
Przeanalizuj wyniki sprzedaży
Rozbudowa oferty powinna opierać się też na dotychczasowej analizie. Przejrzyj sprzedaż z ostatnich 12 miesięcy i sprawdź, które produkty cieszyły się największym zainteresowaniem. Być może już w ten sposób uda Ci się dostrzec większy potencjał w jakiejś grupie towarów. Wtedy znacznie zmniejszysz ryzyko i łatwiej znajdziesz kolejne produkty, jakie warto dodać do oferty. Zwróć też uwagę na to, że często dobrym pomysłem jest szukanie towarów uzupełniających, np. oprócz ogórków w sezonie letnim, opłaca się sprzedawać też chrzan i koper.
Pamiętaj też o tym, aby na bieżąco reagować. Jeśli wybrane produkty jednak nie wzbudzają zainteresowania klientów, choć w tym okresie czasowym powinny, to zrezygnuj z nich.
Słuchaj swoich klientów
Jednak to nie wszystko, gdyż warto też kierować się nie tylko domysłami bądź prognozami, ale też realnymi potrzebami klientów. Zapewne w ciągu kilku miesięcy zdarzyły się sytuacje, kiedy klient przyszedł do sklepu i wyszedł z niego szybko, bo nie znalazł towarów, które potrzebował. Koniecznie notuj je, poddawaj analizie i spróbuj wysunąć wnioski. Czy poszukiwane owoce i warzywa miały charakter sezonowy? A może popyt był związany z jakimiś świętami? Na takie sytuacje warto reagować i dopasować asortyment pod kalendarz.
Wykreśl towary, które się nie sprzedają
Ponadto, zanim jeszcze zdecydujesz się zainwestować w nowe produkty, to nie zapomnij usunąć z oferty te, które się nie sprzedają. Analiza i podjęcie takich ostatecznych decyzji sprawi, że zoptymalizujesz koszty i nie będziesz ponosić niepotrzebnych strat. W dodatku zaoszczędzone pieniądze możesz wykorzystać właśnie na rozbudowę asortymentu. Warto jednak analizować całe 12 miesięcy i wyniki sprzedaży w tym okresie.