Dlaczego przedsiębiorcy wybierają konstrukcje stalowe?
Konstrukcje stalowe to technologia wykorzystywana wielu branżach, takich jak: branżaenergetyczna, lotnicza, ciepłownicza, kolejowa i budowlana. Powstają one z gotowych elementów, dlatego ich montaż jest bardzo szybki. Dobry projekt i fachowe wykonawstwo gwarantują z kolei, że konstrukcje stalowe są wytrzymałe i solidne. Muszą przecież jak najlepiej służyć przedsiębiorcom przez długie lata i wspierać ich w rozwoju firmy. Profesjonalna firma zajmująca się konstrukcjami stalowymi zajmie się kompleksowo obsługą klienta, od projektu, przez dostawę potrzebnych elementów po montaż konstrukcji.
Konstrukcje stalowe – różne rodzaje
Wśród konstrukcji stalowych możemy wyróżnić kilka rodzajów ze względu na ich przeznaczenie. Są to hale magazynowe, hale produkcyjne i hale produkcyjno-magazynowe. Te pierwsze charakteryzują się niewielką liczbą podpór, dzięki czemu można wykorzystać przestrzeń w najbardziej optymalny sposób. Z kolei hale produkcyjne projektuje się tak, aby w pełni odpowiadały wymaganiom procesów produkcyjnych i upłynniały ich przebieg. Hale produkcyjno-magazynowe łączą cechy obu rodzajów hal, są więc ekonomicznym wyjściem dla początkującego przedsiębiorstwa.
Zalety konstrukcji stalowych
Konstrukcje stalowe to ekonomiczna alternatywa dla zwykłej konstrukcji murowanej. Stalowe hale magazynowe czy produkcyjne mają przewagę nad zwykłymi konstrukcjami murowanymi pod wieloma względami. Ich zbudowanie trwa zazwyczaj od kilku dni do dwóch tygodni. Są tańsze, ale nie ustępują wytrzymałością zwykłym konstrukcjom. Poza tym, zależnie od potrzeb przedsiębiorcy, stalowe hale są zindywidualizowane tak, aby w najlepszy sposób służyć swojej funkcji. Warto wspomnieć, że stalowe konstrukcje są zabezpieczone antykorozyjnie.
Konstrukcje stalowe modułowe
Konstrukcje stalowe modułowe to stosunkowo nowy wynalazek. Umożliwiają one kształtowanie obiektu o dowolnej długości. Są przy tym proste w montażu, ponieważ wykorzystuje się do niego powtarzalne elementy. Konstrukcje modułowe to rozwiązanie wykorzystywane przy wznoszeniu takich obiektów, jak: magazyny, hale produkcyjne, obiekty rolnicze czy usługowe.
Montaż konstrukcji hal
Montaż konstrukcji stalowych to proces, który można podzielić na kilka etapów. Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie placu pod montaż. Jest ono kluczowe, żeby dalsze etapy mogły przebiec bez zakłóceń. Zazwyczaj firma zajmująca się stawianiem konstrukcji stalowych, przekazuje klientowi wskazówki, jak plac budowy powinien być przygotowany. Dzięki sprawnemu zastosowaniu się do nich, prace mogą ruszyć jak najprędzej.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie fundamentów. Zazwyczaj pod konstrukcje stalowe nie wykonuje się pełnego fundamentu, a jedynie stopy fundamentowe. Po odbiorze i sprawdzeniu zgodności z projektem, firma może rozpocząć właściwy montaż konstrukcji.
Ten etap rozpoczyna się od postawienia konstrukcji głównej, od której zależy nie tylko wygląd hali, ale też jej bezpieczeństwo. Następnie mocuje się do niej konstrukcję drugorzędną, która jest elementem wsporczym pokryć dachowych oraz ściennych. Następnym etapem powstawania konstrukcji stalowej jest montaż okładzin dachowych i ściennych (właśnie w takiej kolejności). Jeżeli konstrukcja nie ma być izolowana, wystarczy montaż stalowych blach. W przypadku hal izolowanych sprawa jest bardziej skomplikowana i zależy od metody, jaką stosuje dana firma.
Kolejnym, przedostatnim etapem jest montaż okien, drzwi i bram. Ostatni, ale równie ważny krok to obróbki blacharskie. Mają one znaczenie nie tylko dla wyglądu konstrukcji. Są one ważne przede wszystkim jako zabezpieczenie przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Do obróbek blacharskich zaliczamy między innymi takie elementy, jak narożniki czy wiatrownice.
Po tym etapie, następuje odbiór konstrukcji. To moment, w którym weryfikuje się zgodność hali z projektem oraz jakość jej wykonania. Dopiero po pozytywnym zatwierdzeniu, można przystąpić do takich prac, jak instalacje czy montaż specjalistycznych technologii, które będą wykorzystywane przez danego przedsiębiorcę.