Pomysł na biznes: Własna hodowla grzybów
Jakie grzyby uprawiać?
Najłatwiejsze i najpopularniejsze grzyby do uprawy to boczniaki. Nie są szczególnie wymagające pod względem warunków, a wielu Polaków je lubi. Posiadają bardzo dobry smak, nieco przypominający ten, jaki mają czubajki kanie. Inną możliwością jest też na przykład uprawa pieczarek. Te ostatnie to przecież najpopularniejsze w kraju grzyby. Często chętnie stosuje się je w kuchni.
Kiedy już zdecyduje się, które grzyby wybrać do uprawy. Trzeba zapewnić sobie grzybnię. Można ją kupić bez problemu przez Internet, chociażby na Allegro czy poprzez stronę firmy ją oferującej. Grzybnię można nabyć także bez problemu w sklepach stacjonarnych i marketach, niekoniecznie związanych z ogrodnictwem i uprawą roślin. Dostanie się ją na pewno w OBI, ale także w Tesco czy innym domu handlowym.
Niekiedy w sprzedaży dostępne są specjalne zestawy do uprawy, których obsługa jest banalnie prosta. Wystarczy tylko dbać o uprawę i odpowiednio często ją podlewać. Jest to jednak możliwość raczej dla osób, którym nie zależy na większych zbiorach niż te na własny użytek. Tego rodzaju produkt to już gotowa uprawa, wysyłana do klienta w kartonie. Niewiele trzeba wysiłku, aby wyhodować tam grzyby. Trzeba tylko zapewnić im warunki do wzrostu, czyli na przykład odpowiednią wilgotność.
Własna hodowla krok po kroku
Nawet jeżeli kupi się wyłącznie samą grzybnię, uprawa nie powinna stanowić dużego problemu. Można ją prowadzić we własnym domu lub ogrodowej altanie. Kilka przydatnych wskazówek odnośnie do takiej hodowli przytoczymy na przykładzie boczniaka.
Po pierwsze, miejsca hodowli powinny znajdować się z dala od światła słonecznego. Najlepiej, jeżeli są gdzieś w zacienionym miejscu. Poza tym uprawie sprzyja duża wilgotność powietrza. Nie dziwi więc fakt, że na lokalizację swojej boczniakarni czy pieczarkarni wiele osób wybiera piwnicę. Tam panują wszelkie sprzyjające warunki, a do tego jest to miejsce osłonięte od wiatru.
Poza tym sposobów uprawy jest kilka.
Boczniaki akurat można hodować na drewnie oraz na słomie. Ten drugi sposób jest bardziej efektywny i daje lepsze oraz szybsze rezultaty. Niemniej jednak trzeba wiedzieć, jak zorganizować taką hodowlę, aby skutki były zgodne z zamierzonymi. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że w obu przypadkach plony nie pojawią się prędko. Na drewnie pierwsze boczniaki mogą pojawić się dopiero po roku, a na słomie po około czterech miesiącach.
Należy pamiętać, że każdy gatunek grzyba wymaga nieco innych warunków. Inaczej będzie trzeba zorganizować plantację pieczarek, a inaczej wspomnianego wcześniej boczniaka. Informacje jednak na ten temat łatwo znaleźć, a i sprzedawca grzybni z pewnością udzieli fachowych wskazówek na nurtujące pytania. Kiedy ktoś dobrze się do uprawy przygotuje i znajdzie dość miejsca na nią w swoim domu, może zapewnić sobie niezły dodatkowy dochód. Poza tym oczywiście przyjemnie móc korzystać z walorów własnej uprawy.
Autorem artykułu jest firma http://sklep.fungopol.pl oferująca grzyby i syropy z owoców leśnych.
Witam państwa pomysł na hodowlę jest dobry nawet rozwijając tematykę bardzo dobry. Pod warunkiem że prowadzi się cykl zamknięty czyli produkcji własnych kostek.wraz z żoną jesteśmy poczatkujacymi w tej dziedzinie. Staramy się wprowadzić boczniaka królewskiego do obrotu.nasza hodowla (niektóre zdjęcia )są przedstawione na portalu na grzyby w atlasie grzybów pleurotus eringi. Zainteresowanych pytaniami zapraszam do współpracy. Pozdrawiam wszystkich miłośników grzybów!
Planuje założyć hodowle boczniaka okolo 100/150m2 Prosiłbym o najważniejsze wskazuwki na początek. Gdzie hodowac? Na czym? Itp.