Pomysł na biznes: Salon kosmetyczny

services1

“Każda praca jest dobra, o ile jest dobrze wykonywana” – Albert Einstein.

W dzisiejszych czasach salon kosmetyczny, to naprawdę ciekawy pomysł na biznes. Już nie tylko kobiety chodzą do kosmetyczki. Otwierając taki salon możemy mieć pewność, że zobaczymy w jego progach także mężczyzn, co oczywiście zwielokrotni nasze dochody. Aby otworzyć salon kosmetyczny, wystarczy zwykła działalność gospodarcza, którą zgłaszamy w Urzędzie Miasta, lub Gminy – w zależności, gdzie mieszkamy.

Co dalej?

Zawód kosmetyczki wymaga dokładności i wielkiego zaangażowania. Jednym słowem, trzeba wiedzieć, co się robi, ponieważ robi się to na „ludzkiej skórze”. Tutaj nie ma żartów, pomyłek, czy stwierdzeń typu: „To się jakoś poprawi”. Wszystkie zabiegi jakie wykonujemy, są wykonywane na żywym człowieku i może to zabrzmi śmiesznie, ale też ten żywy człowiek może się odwołać do wyższych instancji na naszą niekompetencję. Kosmetyczka, to prawie jak lekarka, z tą różnicą, że jej „teren działań” jest ograniczony do zewnętrznych, widocznych czynników, czyli przede wszystkim ludzkiej skóry. Jeśli nie czujemy się na siłach, lub po prostu nie mamy odpowiedniego przygotowania zarówno teoretycznego, jak i praktycznego, możemy zatrudnić wykwalifikowaną kosmetyczkę do naszej nowo otwartej firmy. Niewątpliwie niesie to za sobą koszty, jednak wykwalifikowany pracownik, który wie co robi, może nam tylko przysporzyć klientów. Na pewno na tym nie stracimy.

Salon – gdzie otworzyć?

Najlepiej w miejscu, w którym będzie widoczny, oraz będzie możliwość jakiej takiej reklamy na miejscu. Reklama jest dźwignią nie tylko handlu, ale także i usług. Odpowiednie zareklamowanie naszego salonu niesie z sobą niemałe korzyści. Przede wszystkim , to od reklamy powinniśmy zacząć. Klienci, którzy do nas przyjdą – jeśli będą zadowoleni – przy następnej wizycie przyprowadzą swoich znajomych, czy przyjaciół. Tym samym krąg naszych klientów znacznie się powiększy. Nie bagatelizujmy także reklamy Internetowej, portali społecznościowych itp. Dobrym pomysłem będzie założenie profilu naszego salonu na portalu społecznościowym, gdzie klienci będą mogli nas chwalić do woli i polecać nasze usługi. Oczywiście pod warunkiem, że naszą pracę będziemy wykonywać rzetelnie i z poświęceniem odpowiedniej ilości czasu każdemu, kto się do nas zgłosi.

Mamy salon i co dalej?

Jeśli sami posiadamy wykształcenie w tym kierunku, możemy zacząć pracować od razu. Jeśli nie, trzeba zatrudnić odpowiednie osoby, choćby ze względu na bezpieczeństwo pracy. Salon kosmetyczny, to nie tylko upiększanie twarzy. To także porady dotyczące chorób skóry, szczególnie dla klientów w wieku pokwitania. Szalejące hormony mogą czynić na skórze niebagatelne szkody, jeśli się im na to pozwoli. Oczywiście nie wchodzimy w kompetencje lekarza dermatologa, ale możemy doradzać w kwestii pielęgnacji skóry twarzy, rąk, czyli tych, które są najbardziej narażone na czynniki zewnętrzne, a co za tym idzie, mogą ją uszkadzać, powodując często bolesne wykwity. Kosmetyczka to osoba, która powinna umieć temu zapobiec, oferując nie tylko swoją wiedzę, ale także doświadczenie, oraz sposoby na takie „ekscesy organizmu”.

To jedna sprawa. Drugą – także ważną sprawą w zawodzie kosmetyczki – jest umiejętność niejako „zaopiekowania się” skórą klienta w sposób profesjonalny. Wszelkie maseczki stosuje się nie tam, gdzie popadnie. Profesjonalna kosmetyczka będzie wiedzieć jakie kosmetyki zastosować, jakie będą najlepsze dla naszej skóry po to, aby nam nie zaszkodzić, tylko pomóc. Najpierw trzeba przeprowadzić wywiad z klientem, aby móc stwierdzić, co jest mu tak naprawdę potrzebne.

Czy warto?

Na pewno tak. Jeśli mamy tzw. „zacięcie” do tej pracy, to warto otworzyć taki salon kosmetyczny, ponieważ jesteśmy potrzebni naszym klientom. Pomagamy im w ich problemach, doradzamy, a na to wszystko jeszcze zarabiamy. Dobra kosmetyczka potrafi nieźle zarobić finansowo i jeszcze doczeka się wdzięczności na miarę swoich umiejętności. Ale trzeba wiedzieć, że salon kosmetyczny mogą prowadzić ci, którzy potrafią i chcą pomagać innym.

Źródło:

– portal dla kobiet: kobieco.pl

Artykuł przygotowano wspólnie z portalem kosmetolog Szczecin