Pomysł na biznes: Mleko z automatu
Niezależnie od miejsca zamieszkania czy pracy ludzie coraz częściej doceniają szybkie i wygodne rozwiązania, gwarantujące im dostarczenie dobrej jakości produktów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wymagających ludzi na chodnikach zaczęły stawać kolejno budki z jedzeniem, paczkomaty, umożliwiające odebranie czy nadanie paczki, a także automaty z kawą czy przekąskami, które zrobiły furorę w dużych sklepach czy miejscach pracy. Podpatrując to rozwiązanie, na rynek zaczęto wprowadzać… mlekomaty, oferujące świeże mleko prosto od krowy.
Smak z dzieciństwa
Kto nie pamięta smaku mleka prosto od krowy, którym w dzieciństwie częstowali nas dziadkowie lub wujostwo na wakacjach na wsi? Mleko to niestety nie przypomina tego z kartonu, na niekorzyść tego drugiego, co odczuwają zwłaszcza starsi klienci, pamiętający przetwory mleczne bezpośrednio z gospodarstwa. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom stworzono automat oferujący mleko prosto od krowy. To rozwiązanie ma także inny powód. Polscy rolnicy coraz częściej nie osiągają porozumienia ze skupami mleka, które wymuszają bardzo niskie stawki za odkup. Rolnicy jako alternatywę wymyślili właśnie sprzedaż mleka bezpośrednio klientom. Mleko takie ma jeszcze jedną wartość- jest niepasteryzowane, w związku z czym posiada wszystkie wartości odżywcze. Pierwsze automaty powstały w Czechach, zaś pierwsze polskie powstały w Cieszynie. Mlekomat posiada już pierwszych stałych klientów i jeśli zdobędzie większą popularność, to z pewnością zagości w innych polskich miastach.
Jak działa mlekomat
Do urządzenia wlewane jest niepasteryzowane mleko z gospodarstwa. Automat ma za zadanie stałe schładzanie mleka, gdyż w innym przypadku szybko by skwaśniało. Mleko w mlekomacie musi być również regularnie mieszane, gdyż w przeciwnym przypadku jedni klienci dostali by chude mleko, a część osadzoną śmietanę. Można przynieść własny pojemnik na mleko lub zakupić je w automacie. Wszystkie pojemniki zostają dezynfekowane przed napełnieniem. Mlekomaty czynne są całą dobę i często można je spotkać w centrach miast, przez co są łatwo dostępne. Litr mleka w automacie kosztuje około trzy złote.
Jakie plusy z mlekomatu
Przede wszystkim mlekomaty są jeszcze dość nowym pomysłem w Polsce. Jednak na Śląsku, gdzie można je spotkać odnoszą coraz większą popularność. Automaty z mlekiem mogą pozytywnie wpłynąć na nawyki żywieniowe i zmienić postrzeganie nabiału jako produktu zdrowego, wartościowego odżywczo. Mlekomat ma również inne pozytywne aspekty, patrząc na pomysł ze strony rolników. Rolnicy zaczęli na nowo doceniać swoją pracę i sprzedawać swoje produkty zgodnie z jakością i cenami obowiązującymi na rynku, a nie w zaniżonej kwocie. Wpływa to także pozytywnie na sam proces produkcji i jakość oferowanego nabiału. Pomysł z mlekomatem może także wpłynąć na nawyki żywieniowe młodego pokolenia, wpływając na zdrowie, samopoczucie i świadomość żywienia wśród kolejnych, młodych pokoleń. Pozostaje więc czekać na kolejne mlekomaty w pozostałej części Polski.
Pomysł na biznes przesłał portal (www.agrobook24.pl) – giełda rolna