Pomysł na biznes: mała drukarnia
Pierwsze kroki stawiane w biznesie nie są łatwe. By dobrze rozpocząć działalność niewielkiej drukarni, trzeba uzyskać wiedzę na temat branży. Prezentujemy informacje, które mogą się przydać.
Badania środowiskowe
Nim podejmie się konkretne działania zmierzające do otwarcia punktu drukarskiego, trzeba zorientować się na rynku. Nie ma sensu otwieranie kolejnej drukarni w bliskiej odległości od innej. Wiadomo, że wtedy jest się od razu na straconej pozycji, ponieważ konkurencja jest już klientom znana. Dużo lepiej będzie sprawdzić dokładnie zapotrzebowanie na usługi drukarskie i dopiero wówczas wybrać lokalizację oraz profil działalności.
Można ograniczyć się do konkretnego wachlarza usług i wyspecjalizować albo też mieć szerszą ofertę. Ta druga możliwość będzie jednak znacznie trudniejsza, albowiem wtedy potrzeba większej ilości maszyn, na które na początku może nie być stać właściciela firmy. Poza tym szeroką ofertę mają raczej duże drukarnie, a nie małe punkty. Lepiej poszukać dla siebie mniej wyeksploatowanego miejsca na rynku i tam właśnie zacząć działać. Może jest na przykład zapotrzebowanie na drukowanie prac dyplomowych i ich oprawianie w danej lokalizacji, a jeszcze nie ma tam takiego punktu? Jest to sprzyjająca sytuacja na start. Ponadto można drukować zaproszenia na wesela, oryginalne kartki z okazji jakim jest 26 Maj – Dzień Matki – okazji jest sporo w ciągu roku.
Warto jeszcze wspomnieć, że badania otoczenia nie muszą być robione przez profesjonalną firmę. Można je wykonać równie dobrze samemu. Być może będą mniej szczegółowe, jednak na potrzeby rozpoczęcia działalności całkowicie wystarczą. Trzeba tylko poobserwować, jakie jest zapotrzebowanie i w jakim stopniu jest ono zaspokajane przez przyszłą konkurencję.
Wyposażenie drukarni
Druga bardzo ważna kwestia to wyposażenie. Bez niego nie ma co mówić o prawidłowym działaniu drukarni. Tutaj każda maszyna musi być sprawna. Nie można więc na nich oszczędzać. Będą przecież stanowiły podstawę. Ponieważ taki sprzęt nie należy do tanich, warto przemyśleć możliwości dzierżawy albo leasingu maszyn. Dzięki skorzystaniu z któregoś z tych rozwiązań, można znacznie ograniczyć koszty początkowe działalności, które i tak na pewno nie będą małe.
Poza tym trzeba dobrze przyjrzeć się dostępnym modelom urządzeń i wybrać te, które najlepiej będą spełniały potrzeby konkretnie wyspecjalizowanej drukarni. Nie można też zapomnieć o pozostałym wyposażeniu jak chociażby meble, które będą ułatwiały pracę. Kluczowe jest, aby postawić na funkcjonalność i wytrzymałość. Dzięki temu działanie będzie prawdopodobnie bardziej efektywne.
Jak się reklamować?
Jest jeszcze coś. Żaden biznes nie może zaistnieć bez skutecznej reklamy. Błędem jest myślenie, że wystarczy otworzyć nową placówkę, a ludzie sami do niej przyjdą, aby skorzystać z usług. Tak się nie dzieje. Trzeba dobrze zaplanować działania promocyjne, aby potencjalni klienci wiedzieli, że taka firma w ogóle istnieje.
Dziś nie można się obyć bez działań w Internecie, ale te bardziej tradycyjne także nie wychodzą z łask. Ulotki, obecność na różnego rodzaju targach, udzielanie się na forach – to wszystko mogą być formy reklamy. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma uniwersalnego sposoby na promowanie firmy. Wiele zależy od jej charakteru i właśnie do niego trzeba dopasować konkretne działania.
Witam, co do tego artykułu to bardzo trafne uwagi, osobiście jestem w trakcie otworzenia własnej drukarni, badanie rynku i formalności już za mną teraz skupiam się nad wyborem i zakupem drukarek oraz pozostałego wyposażenia. I jak wyżej wspomniane to druga bardzo ważna kwestia, po przeanalizowaniu rynku zastanawiam się na zakupem drukarki HP Latex czytałem – są ekologiczne, a jest to bardzo silny atut ja chcę się wyróżnić. Drugą drukarką o jakiej czytałem i też ma wiele zalet jest drukarka solwentowa, ale to już technologia bardzo toksyczna. Nawet w wersji eko-solwentowej to też jest technologia toksyczna.