Połączenie pasji i pracy – marzenie ściętej głowy?
W Internecie znajdziemy sporo przeciwstawnych poglądów na temat tego, czy warto i można łączyć swoje pasje z pracą zawodową. historia daje nam wiele argumentów dla obu stron sporu: z jednej strony przykład Van Gogha, który pomimo namalowania około 2 tys. obrazów sprzedał w trakcie swojego życia jedynie kilka, z drugiej przykład Edisona, który swoim mottem uczynił słowa: “nie przepracowałem w życiu ani jednego dnia – wszystko, co robiłem to była przyjemność”.
Praca i pasja: jak jest na co dzień?
Choć niemal wszyscy wiemy, że najlepsze wyniki osiągają osoby, które łączą pasję i pracę, to na co dzień spotykamy niewiele osób, które potrafią to robić na co dzień. Wystarczy, że sprawdzimy aktualne ogłoszenia na portalu, który prezentuje oferty pracy, jak choćby Pracuj.pl , dzięki czemu szybko przekonamy się, że większość ofert dotyczy całkiem przyziemnych zajęć, do wykonywania których wcale nie potrzebujemy wkładania w nie szczególnej pasji. Jeśli przyjrzymy się jednak bardziej szczegółowo temu, w jaki sposób poszczególne osoby podchodzą do swoich codziennych zajęć, możemy zauważyć, że najbardziej spełnione w swojej pracy są te, które lubią związane z nią czynności. Wynika z tego przesłanka, że jeśli posiadamy ciągle otwartość na drugiego człowieka i jego potrzeby, a przy tym staramy się pielęgnować w sobie ciekawość, to nawet w całkiem zwyczajnych zajęciach możemy odkrywać coś pasjonującego.
Przykład łączenia pracy i pasji
Praca w połączeniu z pasją może być dobrze obrazowana na przykład przez:
miłośnika zdrowego odżywiania, który pracuje jako dietetyk;
fana sportów siłowych, który jednocześnie jest trenerem na siłowni;
sprzedawcy rowerów i akcesoriów, który sam jest zapalonym cyklistą;
miłośnika muzyki, pracującego w sklepie z instrumentami bądź płytami;
terapeutę, lubiącego kontakt z ludźmi;
bibliotekarza, będącego jednocześnie pasjonatem książki;
kucharza, otwierającego własną restaurację,
przedszkolankę, uwielbiającą pracę z dziećmi;
weterynarza, który lubi zwierzęta;
mechanika, interesującego się nowymi technologiami.
Jak widzimy, podane przykłady dotyczą niemal każdej dziedziny życia i pracy: łączy je wykonywanie konkretnego zawodu nie tylko z potrzeby zarabiania pieniędzy, ale także z autentycznej pasji czy przynajmniej sympatii do związanych z nią kwestii.
Kiedy praca z pasją może stać się zagrożeniem?
Druga stroną medalu jest groźba zatracenia się w pracy, która jednocześnie sprawia nam przyjemność. Prowadzić to może to sytuacji, kiedy życie prywatne danej osoby staje się całkowicie podporządkowane aktywności zawodowej – choć taki człowiek może osiągać niezwykłe sukcesy w swojej dziedzinie, to naraża się na redukowanie swojej osobowości jedynie do zagadnień związanych z hobby i pracą.