Podyskutujmy o felgach, czyli co musisz wiedzieć przed zakupem
Felgi to jedna z najpopularniejszych części zamiennych do samochodów. To niezawodny sposób, aby praktycznie każdy samochód wyglądał nieco lepiej. Oprócz estetyki są one również dość powszechnym zamiennikiem dokonywanym z konieczności. Felgi najczęściej wymagają wymiany po uszkodzeniu lub – w najgorszym wypadku – wypadku drogowym.
To jest nasz przewodnik po wszystkich kwestiach, o których musisz pomyśleć przy zakupie nowych felg do swojego samochodu. Same felgi znajdziesz odwiedzając swój ulubiony sklep z częściami samochodowymi online lub stacjonarnie.
Powszechna terminologia dotycząca felg
Prawie za każdym razem, gdy dyskutuje się o felgach, używa się szeregu kluczowych terminów. Bez względu na powód, dla którego potrzebujesz nowych, w twoim najlepszym interesie jest ich zrozumienie.
Np. otwór środkowy piasty – jest to centralny otwór, który utrzymuje koło wyśrodkowane na piaście samochodu, a moment obrotowy? Chodzi o to, że koła montuje się zawsze za pomocą klucza dynamometrycznego, a świeżo zamontowane koła należy zawsze ponownie dokręcić po pierwszych 100 km, aby mieć pewność, że wszystko pozostanie dobrze dokręcone.
Z czego wykonana jest felga?
Felgi są ogólnie dostępne w dwóch głównych rodzajach metalu: aluminium i stali. Felgi stalowe są mocne, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, ale nie są tak błyszczące ani tak lekkie. Felgi aluminiowe są bardziej błyszczące, ale nie tak trwałe i charakteryzują się większą podatnością na zarysowania, wgniecenia i zabrudzenia.
Felgi mogą być również wykonane ze stopu tytanu, który jest zarówno bardzo wytrzymały, jak i lekki. Jednak felgi tytanowe są znacznie droższe niż zwykłe opcje aluminiowe lub stalowe. Chromowane felgi są popularnym wyborem ze względu na ich estetykę. Warto jednak zaznaczyć, że efekt chromu najczęściej uzyskujemy poprzez nałożenie powłoki. Metal samej obręczy będzie typu takiego jak opisano powyżej.
Wybór jest po prostu kwestią preferencji, przy czym należy pamiętać, że najlepszym wyznacznikiem dobrego zakupu felgi jest trwałość. Obręcz koła, która nie jest zbudowana z myślą o trwałości, może stopniowo pękać, czyniąc jazdę niebezpieczną lub nawet fizycznie niemożliwą.
Masa felgi koła
Masa felgi to kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Zawieszenie Twojego samochodu nie jest w stanie przeciwstawić się ciężarowi felgi, więc im cięższa, tym mniej zwrotny będzie Twój samochód. Materiał, z którego wykonane są felgi, ma prawdopodobnie największy wpływ na wagę felgi. Dlatego też warto poszukiwać lekkich felg, które mimo wszystko spełnią Twoje wymagania w zakresie trwałości i estetyki.
Jak sprawdzić felgi pod kątem zużycia?
Podobnie jak w przypadku wszystkich części samochodowych, każdy, kto inwestuje w używane felgi samochodowe, powinien przed oddaniem pieniędzy sprawdzić, czy nie ma wgnieceń, zadrapań, rozdarć i innych oznak zużycia. Jak zawsze, jeśli nie masz pewności, jak wymienić obecną część, poświęć trochę czasu, aby skonsultować się ze specjalistą: nie chcesz, aby Twoje koła spadły podczas jazdy, prawda?