Czym jest ploter UV i na czym polega jego stosowanie?
Ploter był pierwszym urządzeniem wyjściowym do drukowania grafiki i dużych rysunków technicznych. Dziś jest znany jako drukarka wielkoformatowa lub drukarka szerokoformatowa. Czym tak naprawdę jest? W jaki sposób działa ploter UV? Podpowiadamy!
Ploter UV – co to takiego?
Plotery UV dziś znane są bardziej jako ultrawydajne, płaskie plotery UV, czyli maszyny, które gwarantują doskonałą jakość druku na różnego typu nośnikach – głównie sztywnych oraz elastycznych. Coraz więcej producentów drukarek w swojej ofercie ma także plotery. To szybkie maszyny, które charakteryzuje wyjątkowa, wysoka jakość działania. Stosowane są również w wysokonakładowym druku na sztywnych materiałach, np. szkle czy plastiku.
Co wyróżnia plotery UV?
Ploter UV to maszyna, która zapewnia optymalną jakość druku oraz wszechstronność zastosowania. Coraz częściej urządzenia te działają, np. w oparciu o atramenty utwardzane światłem UV – stąd też ich nazwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprzęt nie wymaga nadmiernej konserwacji, a jakość druku robi spektakularne wrażenie.
Nowoczesne plotery UV można zaprojektować tak, by działały samodzielnie nawet przy najtrudniejszych zadaniach. Wystarczy odpowiednio ustawić ploter, a potem uruchomić. Zapamiętanie ustawień pozwoli zaoszczędzić czas podczas realizacji wielu przyszłych projektów. To maszyna, którą możesz spotkać w dobrych drukarniach oraz firmach poligraficznych.
Jakie możliwości daje wykorzystanie plotera UV?
Plotery UV są bardzo solidnym sprzętem, który daje gwarancję wydajnej pracy. Urządzenia można zaprogramować i skonfigurować w miarę swoich potrzeb. Można je też rozbudowywać, np. za pomocą doposażenia w dodatkowe rolki lub kanały atramentu.
Dodatkowo mianem ploterów UV określa się także drukarki używane do tworzenia i drukowania grafiki wektorowej. Komputerowe urządzenie sprzętowe, które wykorzystuje narzędzia do pisania na papierze do rysowania ciągłych linii na papierze, a nie serii kropek, jak w tradycyjnej drukarce z tonerem. Drukarki ploterowe są bardziej wyrafinowane, ponieważ podczas drukowania tworzą wysokiej jakości rysunki.
Co jeszcze warto wiedzieć o ploterze UV? To narzędzie, które zapewnia wyjątkową jakość każdego wydruku. To, co go cechuje to fotorealistyczna jakość. Przy takich materiałach biel jest zawsze idealnie jasna, a lakier najczystszy z możliwych. Dodatkowo nowoczesne plotery są ultraszybkie. Niektóre pozwalają na wykonywanie nawet 95 m2 zadruku na godzinę!
Gdzie można zastosować drukarki i plotery UV?
W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się ploter UV? Sprzęt ten doskonałe poradzi sobie z zastosowaniem do drukowania planów, map i diagramów. Te drukarki i plotery UV są używane z aplikacjami do projektowania komputerowego do rysowania linii produktów znacznie szybciej i z większą dokładnością, co jest najlepsze dla kreatywnych firm graficznych, takich jak architektura, projekty inżynieryjne i inne rysunki CAD.
Dodatkowo ploter UV można zastosować do drukowania na wielu różnych i nietypowych nośnikach oraz powierzchniach. Co ciekawe, coraz częściej płaskie plotery sprawdzają się przy dziwnych kształtach, ciężkich i trudnych, lub wręcz przeciwnie – gładkich i nietypowych nośników. To także odpowiedni sprzęt do wykonywania druku na płótnie, drewnie, płytkach ceramicznych, szkle, a niekiedy nawet metalu! To sprzęt używany nie tylko w firmach poligraficznych, ale coraz częściej doceniany przez branże z zakresu wystroju wnętrz (do produkcji fototapet na życzenie klienta), przemysłu szklarskiego (np. drukowanie witraży za niższą cenę czy malowania stołów szklanych), meblarski. Wykorzystywany jest również do znakowania produktów. To jednak wciąż nie wszystkie możliwości, jakie daje ploter UV!
Brzmi niesamowicie, prawda? Jedno urządzenie, a może tak wiele. Dodatkową ogromną zaletą plotera UV jest fakt szybkiej realizacji. Tempo pracy urządzenia to jedno, ale gotowość do zastosowania, to druga kwestia. Nowoczesne plotery UV wykorzystują najnowsze technologie, a to oznacza, że materiały można używać bezpośrednio po wydruku, gdyż nie wymagają one dodatkowego dosuszania.