Płatny urlop ojcowski? Poznaj swoje prawa
Urlop ojcowski i tacierzyński – różnice
Choć te dwa zwroty funkcjonują zamiennie, to istnieje kilka różnic między urlopem ojcowskim i tacierzyńskim. Ten pierwszy przysługuje wszystkim ojcom pracującym na etacie, w przedziale czternastu dni, wliczając w to niedziele i święta. Urlop ojcowski przysługuje ojcom do wykorzystania w przeciągu pierwszych dwóch lat z życia dziecka. Urlop tacierzyński jest wersją optymalną. Jest on możliwy do wykorzystania w kilku przypadkach. Chodzi głównie o niewykorzystaną przez matkę część urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, która może przejść na ojca. Jeśli zaś matka zdecyduje się na wykorzystanie swego urlopu w stu procentach, to ojciec nie ma możliwości skorzystania z tej opcji urlopu. Jeśli ojciec chce jednak skorzystać z tej opcji urlopu musi przejść na urlop ojcowski bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Warto wspomnieć, że urlop ojcowski i tacierzyński jest coraz częściej wykorzystywany i prognozuje się, że trend ten się nasili.
Zalety urlopów rodzicielskich
Urlop macierzyński jest naturalną kwestią związaną z opieką nad dzieckiem i każda matka po urodzeniu swojego dziecka chętnie korzysta z tej możliwości. Ojcowie od jakiegoś czasu także mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego i chociaż jego wymiar jest znacznie mniejszy niż w przypadku urlopu macierzyńskiego, to coraz większa liczba ojców decyduje się na jego wykorzystanie. Czas urlopu jest pełnopłatny, dzięki czemu rodzice nie odczują tego urlopu na kieszeni.
Rola ojców w wychowaniu dziecka
Można śmiało rzec, że ojcowie coraz częściej wykorzystują urlop ojcowski czy tacierzyński, aby na równi z matką uczestniczyć w życiu i rozwoju swojego dziecka (przykłady można znaleźć na licznych blogach, choć by na https://mlodytata.pl/). Jeszcze kilka pokoleń temu przyjęło się, że ojciec zajmuje się utrzymaniem swojej rodziny, jednak obecnie oprócz tego głowa rodziny stara się aktywnie spędzać czas ze swoją pociechą. Ma to swoje dobre strony, a spędzony czas na urlopie ojcowskim daje możliwość nawiązania relacji ze swoim dzieckiem oraz odciążenie swojej partnerki w codziennych obowiązkach. Można rzec, że urlop rodzicielski przeznaczony dla ojców jest doskonałą okazją do spędzenia wyjątkowego czasu ze swoim nowonarodzonym dzieckiem.
Wzorce kulturowe w wychowaniu dziecka
Patrząc na rolę ojca w wychowaniu dzieci oraz regulacje prawne w tej kwestii można powiedzieć, że prawo pracy stało się przychylne także dla ojców. Obecnie coraz częściej można zauważyć, że ojcowie na różny sposób uczestniczą w wychowaniu swojego dziecka, nie tylko w codziennych obowiązkach, ale również spędzając wspólnie czas czy w starszym wieku uczestniczyć w ważnych szkolnych wydarzeniach. Wychodząc naprzeciw tym zmianom kodeks pracy daje możliwość spędzenia urlopu rodzicielskiego przez obojga rodziców. Istnieje jeszcze wiele możliwości godnych rozważenia, jednak urlop ojcowski jest pierwszą okazją do zmian w podziale obowiązków w rodzinie. Warto pamiętać, że pracujący ojcowie mają możliwość spędzenia czasu z dzieckiem, bowiem wynika to z przepisów prawa pracy.
Dowiedz się również czym jest zespół Retta: https://mlodytata.pl/newsstyle/zespolem-retta-w-twarz/