Planowanie domowego budżetu
Przeglądając w Internecie blogi traktujące o finansach osobistych, często spotykamy się ze stwierdzeniem, że podstawą kontrolowania stanu własnego portfela jest tworzenie domowego budżetu, a potem jego realizacja.
Jak stworzyć domowy budżet?
Stworzyć domowy budżet można na bardzo wiele sposobów. Od najprostszych metod, polegających na spisywaniu dochodów i wydatków na zwykłej kartce papieru, poprzez wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego, aż po specjalistyczne programy stworzone z myślą o profesjonalnym zarządzaniu finansami osobistymi. Programy takie oferują całą gamę różnorodnych i przydatnych funkcji, które ułatwiają kontrolę swoich finansów.
W tym artykule skupimy się na drugim z podanych sposobów, czyli na wykorzystaniu do planowania swojego budżetu dowolnego arkusza kalkulacyjnego. Zasada stworzenia budżetu jest w tym przypadku bardzo prosta i nikomu nie powinna nastręczyć większych problemów. Tworzymy dwie rubryki: Dochody oraz Wydatki. W sekcji Dochody wpisujemy kwoty oraz przypisane im nazwy, wskazujące np. na źródło przychodu wszystkich swoich wpływów finansowych. Mogą to być np. pensja, dodatkowe wynagrodzenie z innych umów, odsetki od zgromadzonych lokat, premie itp. Następnie je sumujemy i w rezultacie takiego działania otrzymujemy łączną kwotę Dochodów w danym okresie rozliczeniowym (np. w konkretnym miesiącu).
Wydatki i dochody
W rubryce Wydatki umieszczamy z kolei wszystkie koszty, przede wszystkim te stałe. Można także dopisać kwotę przeznaczoną na nieprzewidziane okoliczności, które trzeba będzie opłacić. Tak więc w tej rubryce znajdą się m. in.: czynsz, opłaty abonamentowe, wydatki na paliwo, wydatki na żywność, koszty wizyt lekarskich itd. Po ich wypisaniu także sumujemy poszczególne kwoty i w ten sposób otrzymujemy wielkość wydatków w danym okresie rozliczeniowym.
Jeżeli powyższe czynności wykonaliśmy w miarę solidnie i rzetelnie, po odjęciu Wydatków od Dochodów otrzymamy informację czy mieścimy się w naszym miesięcznym budżecie, czy też nie. Mając taką informację, możemy widząc niedobór finansowy starać się ograniczyć wydatki. Jak to zrobić rozsądnie, dowiesz się z artykułu pod linkiem http://www.pulsinwestycji.pl/jak-kupowac-by-nie-zbankrutowac/. Jeszcze jednym sposobem na utrzymanie płynności finansowej jest zaciągnięcie pożyczki lub kredytu. Na rynku wiele firm i banków oferuje taką pomoc, jednak przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszystkie plusy oraz minusy obu rozwiązań. Dzięki temu wybierzemy korzystniejszą dla nas propozycję. Aby nie sprawiło Ci to problemu, zapoznaj się z artykułem http://www.gazetapolityka.pl/bank-instytucja-pozabankowa-lepiej-wziac-pozyczke/.
Jak więc widać tworzenie domowego budżetu pomaga w łatwy sposób wychwycić ewentualne braki lub nadwyżki finansowe, co w znaczący sposób ułatwia kontrolę domowych finansów.
Codzienne zakupy są jednym z ważniejszych punktów podczas planowania naszego budżetu. Warto pomyśleć o właściwym jego przechowywaniu. Polecam stronę http://przechowalnictwo-zywnosci.eu/.