Parkingi strzeżone – co zapewnia bezpieczeństwo ich użytkownikom?

parkingi strzeżone

Czy parkingi w 2021 roku są bezpieczne? Zgodnie ze statystykami wydaje się, że najczęstszymi formami ryzyka, jakich doświadczają ich użytkownicy, są kolizje w wyniku nieprawidłowego parkowania lub słabych umiejętności kierowcy. Dotyczy to zarówno niestrzeżonych, jak i strzeżonych parkingów. Część ludzi dodatkowo obawia się przestępczości, jak na przykład kradzieży pojazdów, mienia pozostawionego w samochodach czy nawet napadów. Takie obawy nie są niczym dziwnym, skoro parkingi są jednym z tych miejsc, w których stosunkowo często dochodzi do wykroczeń czy przestępstw. Czy niebezpieczne sytuacje dotyczą wszystkich parkingów? Parkingowe menu jest bogate w różnego typu parkingi, które różnią się od siebie nie tylko ceną. Czym różni się parking strzeżony od zwykłego lub dozorowanego? Czy strzeżone parkingi są w stanie zagwarantować większe bezpieczeństwo?

Czy wiesz, co robią właściciele parkingów strzeżonych, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich klientów? Zebraliśmy spostrzeżenia dotyczące rozwiązań, jakie proponują parkingi strzeżone, aby zapewnić bezpieczeństwo i zadowolenie swoich klientów. Większość bezpiecznych parkingów w Europie stosuje następujące zasady.

1. Kontrola dostępu

Kontrolowanie łatwości dostępu i ograniczeń dostępu do parkingu zwiększa bezpieczeństwo obiektu. W większości parkingów strzeżonych używa się w tym celu budki bezpieczeństwa, bramek i szlabanów do podnoszenia i opuszczania. W ten sposób bezpiecznie zarządza się dostępem parkingu dla pojazdów i pieszych. Miejsca, które oferują potencjalne kryjówki dla napastników (takich jak niezabudowane obszary pod schodami) zabezpiecza się za pomocą elementów konstrukcyjnych, takich jak bloki cementowe, ogrodzenia lub inne przeszkody. Z reguły jednak parkingi strzeżone nie mają takich miejsc.

2. Nienaganne utrzymanie obiektu

Szybka wymiana spalonej żarówki to coś więcej niż tylko zapewnienie dobrego oświetlenia obiektu. Na tej podstawie klienci przyjmują za pewnik, że parkingi strzeżone są starannie utrzymane. Właściwe utrzymanie parkingu sygnalizuje potencjalnym przestępcom, że obszar ten jest nadzorowany i jest przedmiotem stałej uwagi jego właściciela. Oznacza to, że ewentualni przestępcy zniechęcają się do podejmowania ryzyka.

Oprócz tego dobrze utrzymane obiekty zmniejszają ryzyko wypadków i obrażeń. Niestety uszkodzone, wyblakłe i mokre powierzchnie mogą powodować potknięcia, poślizgnięcia i upadki. Wybór odpowiednich, przepuszczalnych powierzchni, czy sieć odprowadzania wody to skuteczne sposoby na utrzymanie nienagannej powierzchni parkingu.

3. Parkingi strzeżone i ich właściwe oświetlenie

Parking powinien mieć dobre oświetlenie, dopasowane zarówno do użytkowników ruchu samochodowego i pieszych. Oświetlenie musi również minimalizować cienie poza obszarami bezpośrednio oświetlonymi, wszystko po to, aby uniemożliwić powstawanie miejsc niedostępnych dla wzroku. Jeśli parking jest wielopoziomowy, klatki schodowe, windy, zewnętrzne części garaży to zwykle miejsca podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Dlatego powinny być oświetlone na stałe. Jest to szczególnie ważne, jeśli parking jest czynny we wszystkie dni tygodnia, całą dobę.

Właściciele parkingów w budynkach zwykle mają też na uwadze wprowadzenie oświetlenia mimo światła dziennego. Kontrast między jasnym światłem dziennym a miejscem parkingowym, które znajduje się w cieniu, może spowodować chwilowe oślepienie wjeżdżających kierowców. Wjazd, który posiada dodatkowe oświetlenie, może zminimalizować to ryzyko.

4. Bezpieczny parking strzeżony jest wyposażony w system kamer

Instalacja systemu monitoringu ułatwia nadzorowanie parkingów. Z obserwacji wynika, że w połączeniu z pracownikami ochrony, jest to jedno z najefektywniejszych narzędzi, które może zagwarantować bezpieczeństwo na parkingach strzeżonych.

Oczywiście samo posiadanie monitoringu nie wystarczy. Kamery muszą być nadzorowane, aby były skuteczne. Sama obecność kamer, o ile może w pewnym stopniu odstraszać, na dłuższą metę nie wystarczy, aby zatrzymać przestępców czy zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Kiedy nie ma reakcji na podejrzane zachowanie, na przykład zaglądanie do wnętrza obcego pojazdu, stłuczki, dla odwiedzających oczywiste jest, że monitoring nie jest nadzorowany.

Z drugiej strony niemonitorowane systemy nadzoru tworzą też fałszywe poczucie bezpieczeństwa wśród klientów parkingów. Zmniejszają ich czujność na potencjalne przestępstwa. Nienadzorowane kamery mogą również zwiększyć odpowiedzialność prawną klienta, jeśli na przykład wjeżdżając na parking strzeżony jest świadkiem stłuczki czy uszkodzenia auta.

5. Patrole ochrony lub strażników parkingowych

Zlecanie patrolowania parkingów przez pracowników ochrony to standardowa metoda na zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z parkingów. Zwykle obecność takich pracowników stanowi bardzo dobry środek odstraszający dla przestępców. Dlatego dodanie patroli bezpieczeństwa na parkingach może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo i zachęcić kierowców, aby zostawić tam swój samochód.

6. Wyraźne oznaczanie

Komunikacja jest kluczowa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo parkingu, szczególnie gdy obiekt jest duży, wielopoziomowy bądź mieści się w budynku lub podziemiach. Powinny to być oznakowania do komunikacji z pieszymi i kierowcami. Komunikaty parkingowe powinny być proste i jasne dla wszystkich, nawet obcokrajowców (możemy przecież spodziewać się, że z naszych usług korzystają osoby przyjeżdżające z zagranicy). Oznakowanie dla kierowców powinno wyraźnie wskazywać, co robić, a czego nie należy robić na terenie parkingu. Zwykle tego typu komunikaty możemy odczytać na łatwo dostępnych tablicach oraz w punktach informacji. Powinniśmy móc też poprosić o pomoc obsługę.

Jeśli chcesz zagwarantować sobie bezpieczeństwo, pozostaw swój samochód w bezpiecznym miejscu. Parking strzeżony, jak sama nazwa wskazuje, z zasady gwarantuje, że nasze odwiedziny dużego miasta jak Warszawa nie będą związane z dodatkowym stresem o bezpieczeństwo naszej własności, ale również nas samych.