Opłacalność upraw w tunelach foliowych
Uprawy warzyw, owoców lub kwiatów ozdobnych, które prowadzone są w ramach uprawy komercyjnej, w większości przypadków mają miejsce w szklarniach lub tunelach foliowych. Hodowcy wybierają te konstrukcje ze względu na szybki rozwój roślin oraz owocne plony. Jednak to nie tylko dobre rozwiązania dla profesjonalnych hodowców, ale również amatorów ogrodnictwa.
W tym wpisie przyjrzymy się między innymi, która forma będzie lepszym wyborem. Zapraszamy do czytania.
Co można uprawiać pod folią?
Zarówno tunele foliowe, jak i szklarnie ogrodowe to rozwiązania, w których można uprawiać rozmaite rodzaje roślin. Najczęściej jednak używa się ich do uprawy:
- roślin ciepłolubnych, takich jak ogórki, pomidory, papryka, szczypiorek, cebula czy biała kapusta;
- warzyw przedplonowych, tutaj wymienić należy rzodkiewkę, sałatę, kalarepę oraz szpinak;
- różnych ziół – od bazylii, cząbru, kolendry, estragonu przez dziurawiec, lubczyk po koper i melisę;
- mniej popularnych gatunków roślin (oberżyna, kiwano, arbuz, melon, ciecierzyca)
- oraz kwiatów ozdobnych.
Decydując się na uprawę roślin w tunelu foliowym, należy pamiętać o tym, że kluczową kwestią jest odpowiednie przygotowanie ziemi pod uprawę. Wraz z początkiem sezonu trzeba glebę oczyścić, przekopać oraz spulchnić. Dobrze jest również użyźnić ziemię, w tym celu można ją zmieszać z kompostem, obornikiem albo specjalnie do tego zrobioną mieszanką.
Tunel czy szklarnia?
Istnieją różne możliwości, dzięki którym hodowcy mogą chronić swoje uprawy przed zewnętrznymi czynnikami. Dwoma najpopularniejszymi są tunele foliowe oraz szklarnie ogrodowe. Która opcja będzie lepsza? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wszystko zależy od potrzeb, budżetu, dostępnej powierzchni czy rodzaju uprawianych warzyw, owoców lub kwiatów.
AGRO-SUR, producent tuneli foliowych oraz innych rozwiązań dla hodowców i miłośników ogrodnictwa, posiada w ofercie rozmaite produkty z obu kategorii. W przypadku tuneli foliowych można w AGRO-SUR zamówić trzy rodzaje tych konstrukcji:
- tunele wolnostojące całoroczne,
- tunele zblokowane,
- tunele foliowe szerokonawowe.
Jakie zalety mają ww. tunele foliowe? To lekkie, acz stabilne konstrukcje składające się z kilku elementów (tworzącego szkielet) oraz rozkładanej powłoki foliowej, którą można śmiało wymienić w razie gdyby uległa uszkodzeniu. Ponieważ bloki foliowe niewiele ważą, bez większych trudności można je przenosić z miejsca na miejsce. To świetne rozwiązanie, gdy interesuje nas uprawa roślin gruntowych. Warto pamiętać o tym, że istnieje możliwość zamontowania systemów ogrzewania oraz nawadniania w tunelach foliowych.
Z kolei szklarnie ogrodowe to, najprościej mówiąc, stacjonarne, całoroczne zabudowy. W przeciwieństwie do tuneli foliowych ich przeniesienie jest trudne i czasochłonne, dlatego też dobrze jest dokładnie przemyśleć wybór miejsca, w którym je postawimy. Szklarnia stanowi prawdziwe centrum ogrodnicze, można tam zamontować wiele elementów, w tym drzwi, okna, półki do montowania stelażu czy system nawadniania oraz ogrzewania. To droższa alternatywa niż tunele foliowe.