Piec opalany pelletem – mity i fakty

Wyobraź sobie…Piec opalany drewnem, do którego ciągłej pracy wystarczy dołożyć tylko dwa razy w tygodniu. Piec, z którym można skontaktować się przez telefon komórkowy, aby sam się włączał, gdy złapie Cię deszcz, i aby pomieszczenie było cudownie gorące po powrocie. Piec tak wydajny, że tradycyjny komin można zastąpić rurą o średnicy kilku cm. Piec, który przyciąga dotacje od rządu centralnego, ponieważ robisz wszystko, co w twojej mocy, aby zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych… To tylko marzenia? Przejrzyj te informacje o piecach na pellety i sam znajdziesz odpowiedź.

Piec na pellet drzewny – rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Nieustannie pojawiają się coraz to nowsze o informacje na temat urządzeń na pellet. W odpowiedzi na to pomyśleliśmy, że ten artykuł może być przydatny do rozwiania niektórych mitów dotyczących tych urządzeń.

Koszt.

Nie ma czegoś takiego jak tani piec na pellety! Te dostępne urządzenia od renomowanych producentów detaliczne w przedziale cenowym kilku tysięcy.

Paliwo

Przed rozważeniem zastosowania urządzenia na pellet prosimy o sprawdzenie dostępności i ceny pelletu. Jest wielu dobrych producentów pelletu, produkujących niewielkie, ale dobre ilości – sprawdź tutaj węgiel, ekogroszek, pellet Rypin. Dostępne są też paliwa z importu, ale wysokie ceny za tonę nie są rzadkością. Zobacz również i użyj kalkulatora kosztów paliwa jakich nie brakuje w sieci internetowej. Sprawdź jakość paliwa. Urządzenia na pellet są skonstruowane tak, aby spalać paliwa o określonej wilgotności (<6%), co w naszym klimacie najprawdopodobniej będzie oznaczać, że paliwo powinno być dostarczane w workach, a nie luzem. Zapytaj o rafinowane paliwo. Pylisty produkt tworzy chmurę kurzu podczas rozpalania urządzenia. Urządzenia na pellet wymagają określonej średnicy elementów składowych – 6mm w przypadku większości pieców na pellety.

Komin

Władze lokalne uznają każde urządzenie do spalania drewna za takie, gdzie układ odprowadzania spalin musi być akceptowalny dla spalanego paliwa, zgodny z obowiązującymi przepisami i kodeksami postępowania, a tam, gdzie obecnie nie ma przewodu kominowego, musi to podlegać postanowieniom ważnego pozwolenia na budowę.

Dotacje.

Istnieje pomoc w postaci dotacji na instalację tego typu urządzeń. Uwaga: przyznanie takich dotacji jest uzależnione od rejestracji instalatora w uprawnionym organie.

Moc

Należy pamiętać, że są to urządzenia elektryczne zależne od nieprzerwanego źródła energii elektrycznej. Nie będą działać w przypadku awarii zasilania! Silniki wentylatorów zasilają urządzenie, przepuszczając powietrze przez paliwo, kierując gorące powietrze do pomieszczenia i odprowadzając spaliny do komina.

Hałas

Przygotuj się na hałas. Elektryczne silniki wentylatorów i napędy ślimaków nie są ciche. Przy pełnej mocy piece na pellet mogą być głośne. To nie przypadek, że wielu producentów urządzeń na pelelty konkuruje na podstawie tego, że ich produkt może być cichszy niż to, co oferują konkurenci.