Pompa ciepła do ogrzewania domu – instalacja, korzyści, koszty
Pompa ciepłownicza to jedno z tych pozornie bardzo kosztownych rozwiązań stosowanych przy budowie domu. W rzeczywistości jest to inwestycja, która może zwrócić się z nawiązką w ciągu kilku lat, ponieważ oszczędzamy na ogrzewaniu domu i konserwacji. Oto kilka najważniejszych rzeczy, które powinniście wiedzieć, jeżeli rozważacie instalację pompy ciepła.
Zalety pompy ciepła jako głównego rozwiązania grzewczego są oczywiste. Decydując się na jej instalację, stajemy się energetycznie niezależni od zewnętrznych dostawców i rynkowych zawirowań, które kształtują ceny za ich usługi. Podobnie jak w przypadku energii słonecznej, z pompą ciepła wybieramy rozwiązanie ekologiczne i na dłuższą metę ekonomiczne. Urządzenie to przecież nie tylko jest przyjazne środowisku naturalnemu, ale też oszczędne w skali długoterminowej.
Ile właściwie kosztuje pompa ciepła?
Mówiąc o pieniądzach, musimy przede wszystkim rozdzielić koszty zakupu urządzenia oraz instalacji od kosztów eksploatacji i generowanej energii. Te pierwsze mogą być faktycznym wyzwaniem przy już kosztownej inwestycji, jaką jest budowa domu. Pompa ciepła do ogrzewania domui jej montaż to najczęściej koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najtańsze pompy można nabyć w cenach od 30 do 40 tysięcy złotych. Zwykle cena urządzenia i usługi montażu nie przekracza 70 tysięcy złotych. Za tymi rozpiętościami cenowymi kryją się różnice w wielkości budynku, do którego ma być przystosowana pompa, oraz stosowany system pobierania energii.
Kwoty mogą zniechęcać, dobra wiadomość jest jednak taka, że decydując się na instalację pompy na wczesnym etapie budowy, można znaleźć oszczędności, rezygnując z przewodu kominowego lub składu na opał. W ogólnym rozrachunku montaż urządzenia może okazać się nawet o kilkanaście tysięcy tańszy niż początkowo się wydaje. Polecamy spojrzeć na ten zakup z perspektywy całości inwestycji.
Rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych
Pompy ciepła rewelacyjnie sprawdzają się jako system grzewczy dla domów jednorodzinnych. Zapewnienie ciepła w mieszkaniu to często większa część całkowitych kosztów jego utrzymania. Pompa ciepłownicza jednak, zamiast z zewnętrznych źródeł, korzysta z odnawialnej energii słonecznej skumulowanej w powietrzu wokół naszego domu, przetwarzając ją na energię cieplną. Mechanizm działania urządzenia pozwala znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie domu oraz wody w kranie. Ponadto, dla instalacji pompy można uzyskać dofinansowanie na korzystnych warunkach w ramach programu „Czyste Powietrze”.