Ogłaszasz bankructwo – co dzieje się z kredytem firmowym?
Upadłość firm w Polsce to niestety nie jest kwestia pojedynczych przypadków. Wraz z widocznym wzrostem otwieranych firm sukcesywnie rośnie również ilość tych ogłaszających bankructwo. Nierzadko dzieje się to w sytuacji, gdy firma jeszcze nie wyrównała swoich zaległości wobec banku związanych z zaciągniętymi kredytami. Pojawia się pytanie: co wtedy? Warto pozyskać odpowiednie, rzetelne informacje.
Odpowiedź w ustawie.
Najlepiej sięgnąć do najbardziej wiarygodnego w tym kontekście źródła. Tutaj niewątpliwie będzie nim ustawa z dnia 28 lutego 2003 roku regulująca wszelkie procedury związane właśnie z ogłoszeniem upadłości – bankructwa przez firmę. Z jej treści wynika, że można owszem ogłosić upadłość w stosunku do dłużnika (patrz prawo upadłościowe i naprawcze), ale tylko w przypadku, gdy faktycznie ten nie reguluje swoich zobowiązań albo wysokość jego zobowiązań zdążyła już przewyższyć wartość posiadanego przez niego majątku.
Ostateczna decyzja
O ostatecznej decyzji decyduje sąd. Zwykle nie robi tego w przypadku następujących sytuacji:
→ gdy suma niewykonanych zobowiązań nie jest większa od 10 % wartości bilansowej przedsiębiorstwa
→ gdy opóźnienia w płatnościach nie przekraczają okresu 3 miesięcy
→ w przypadku obciążenia majątku dłużnika zabezpieczeniem jak np. hipoteka, gdzie wartość części nieobciążonej jest wystarczająca do pokrycia kosztów postępowania.
Egzekucja
Jeśli chodzi o egzekucję jest ona niczym innym jak nadrzędnym celem postępowania upadłościowego. Prawo do zarządu określonym majątkiem zostaje przekazane syndykowi, przy czym wierzyciele zostają spłacani z majątku pozostałego bądź za pomocą innego rodzaju układu zawartego z dłużnikiem.
Spłacenie długów odbywa się w następującej kolejności:
1. Spłacenie kosztów postępowania upadłościowego
2. Spłacenie pracowników → ubezpieczenia oraz należności ze stosunku pracy
3. Spłacenie banku.
Co zatem z firmowym kredytem?
Sprawa jest jasno określona wszelkiego rodzaju długi, kredyty bankowe które zostały zabezpieczone w jakikolwiek sposób np. poprzez hipotekę muszą zostać regulowane. Najczęściej dzieje się to poprzez wartość sumy pochodzącej ze sprzedaży przedmiotu obciążonego. Oczywiście pomniejszone o sumę kosztów powiązanych z procesem sprzedaży. Oczywiście ma to miejsce dopiero po to tym jak zostaną uregulowane długi nieszczęśnika względem wierzytelności alimentacyjnych czy też wspomnianych wyżej zobowiązań wobec pracowników. Cały proces jest jasno i wyraźnie określony przez procedury ujęte w wyżej wymienionej ustawie.
Najlepiej sięgnąć do najbardziej wiarygodnego w tym kontekście źródła. Tutaj niewątpliwie będzie nim ustawa z dnia 28 lutego 2003 roku regulująca wszelkie procedury związane właśnie z ogłoszeniem upadłości – bankructwa przez firmę.
Postępowanie naprawcze
Jednym z rozwiązań, środków które również może zastosować sąd w przypadku ogłoszenia upadłości jest tak zwane postępowanie naprawcze. Ma ono miejsce w przypadku ewentualnego zagrożenia niewypłacalnością. Ważny do zaznaczenia jest tutaj fakt, że z takiego rozwiązania można korzystać tylko i wyłącznie w odniesieniu do tych przedsiębiorców, którzy wcześniej nigdy nie byli objęci tego rodzaju postępowaniem. Dochodzi wtedy do zawieszenia wypłacenia zobowiązań dłużnika na pewien określony przez sąd najwyższy okres.
Zanim weźmiesz kredyt bankowy sprawdź oprocentowanie i raty kredytów poprzez kalkulator http://procredito.pl/kredyty/kredyt-kalkulator