O czym musisz wiedzieć zanim wyruszysz w podróż służbową?
Pracodawca wysyła Cię w podróż służbową? To nic dziwnego ani rzadko spotykanego – wielu pracowników na co dzień sporo podróżuje zarówno na mniejsze, jak i na większe odległości. Podróże służbowe związane są ze spotkaniami z klientami, zdobywaniem nowych rynków zbytu, a także z udziałem w wielu branżowych spotkaniach, targach czy wystawach.
Pracownicy, którzy do tej pory pracowali jedynie w siedziby firmy, powinni do swojej pierwszej podróży służbowej dobrze się przygotować. Przede wszystkim warto ustalić wszystkie terminy, umówić się z klientami czy kontrahentami, zadbać o odpowiednie wyposażenie. Planując wyjazd warto mieć przy sobie wszystkie potrzebne materiały, dokumenty, a także sprzęt elektroniczny, który przyda się zarówno w trakcie długiej jazdy na przykład pociągiem, jak i spędzania czasu w hotelowym pokoju. Najczęściej jest to sprzęt służbowy, pracodawca musi bowiem zadbać o to, by w czasie wyjazdu pracownik miał wszystkie narzędzia niezbędne do wykonywania obowiązków zawodowych.
Im lepszy plan, tym sprawniejszy wyjazd
Przed wyjazdem w podróż służbową warto zadbać o wiele kwestii organizacyjnych, a także merytorycznie przygotować się do wszystkich zawodowych spotkań. Ważne jest przede wszystkim znalezienie dobrego noclegu. Jeśli interesuje nas Wisła hotele znajdziemy zarówno w centrum miasta, jak i w jego bliskiej okolicy. Podobnie jest w przypadku wszystkich większych i mniejszych miasta. Warto szukać hotelu, który ma dobrą lokalizację, wygodny dojazd, a także posiada bogaty pakiet usług dla klientów biznesowych. Ważny jest między innymi dostęp do sprzętu biurowego czy możliwość korzystania z sal konferencyjnych czy innych pomieszczeń, w których można zorganizować spotkanie z klientami i kontrahentami. Połączenie miejsca noclegowego z miejscem na spotkania branżowe pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, który trzeba byłoby poświęcić na przemieszczanie się po mieście.
Wydatki pokrywa pracodawca
Wyjazdy służbowe związane są z wykonywaniem obowiązków zawodowych, dlatego też pracownicy nie muszą obawiać się, że będą musieli płacić z własnej kieszeni. Do obowiązków pracodawcy należy nie tylko pokrycie wszystkich kosztów, ale również wypłacenie pracownikowi diety za czas pracy poza siedzibą firmy. Jeśli pracodawca nie chce pokrywać kosztów wyjazdu i okazuje się, że pracownik musi płacić za wszystko z własnej kieszeni, może odmówić wykonywania obowiązków zawodowych. Możliwości, jeśli chodzi o wydatki na wyjeździe są różne w zależności od kondycji finansowej firmy. Jedne opłacają tylko podstawowe potrzeby, inne pozwalają również na korzystanie z różnych rozrywek. Choć niektóre firmy uważają, że nie stać ich na wyjazdy służbowe, warto pamiętać o tym, że bez takich wyjazdów rozwój firmy często jest utrudniony. Warto więc takie koszty potraktować jako inwestycję w długofalowy rozwój firmy oraz w przyszłe zyski.