Nowy standard telewizji naziemnej w Polsce
Już wkrótce pożegnamy się w naszym kraju ze standardem telewizji naziemnej DVB-T. Zostanie on zastąpiony przez DVB-T drugiej generacji, czyli DVB-T2. Zmiana ta zaowocować ma licznymi korzyściami, jednak aby móc czerpać z udogodnień, należy najpierw odpowiednio się do niej przygotować.
DVB-T a DVB-T2 – nowy standard telewizji naziemnej
W roku 2013 z użycia wyszedł analogowy sygnał telewizyjny. Zastąpiło go DVB-T, czyli Digital Video Broadcasting-Terrestrial, które ma obecnie również zostać zastąpione, mianowicie przez DVB-T2. Nowy standard telewizji naziemnej ma na celu umożliwienie rozbudowy sieci 5G, co podyktowane zostało przez Unię Europejską. Nowy standard telewizji naziemnej wyróżnia się większą prędkością przesyłu i efektywniejszą kompresją danych. Zakłada użycie kodeku HEVC, który wyprze dotąd stosowane AVC. Dzięki zmianie kodowania sygnału możliwym ma stać się udostępnienie odbiorcom telewizji większej ilości kanałów oraz przekazywanie treści w lepszej jakości.
Nowy standard telewizji naziemnej – kiedy zmiany wejdą w życie?
Plany zakładają wprowadzanie zmian w czterech kolejnych etapach.
- Pierwszy etap: data rozpoczęcia – 28 marca;
- Drugi etap: data rozpoczęcia – 25 kwietnia;
- Trzeci etap: data rozpoczęcia – 23 maja;
- Czwarty etap: data rozpoczęcia – 27 czerwca.
Kolejne etapy przeprowadzane będą w różnych częściach Polski, zaczynając w południowo-zachodniej części kraju, a kończąc w części północno-wschodniej. Wydaje się więc, że jest odpowiednio dużo czasu, aby do zmian się przygotować.
Nowy standard telewizji naziemnej – jak sprawdzić, czy posiadamy kompatybilny z nim odbiornik?
Jeśli po drugim kwartale 2022 roku dalej chcemy móc oglądać nasze ulubione kanały, należy wyposażyć się w telewizor obsługujący nowy standard telewizji naziemnej. Możliwe jest, że Twój odbiornik telewizyjny posiada wbudowany tuner DVB-T2/HEVC. Aby to sprawdzić, możesz poszukać stosownej informacji w instrukcji obsługi urządzenia bądź znaleźć szczegółowe dane na temat Twojego modelu telewizora na stronie producenta.
Nowy standard telewizji naziemnej – telewizor czy dekoder?
W sytuacji, gdy okaże się, że Twój obecny odbiornik nie będzie w stanie odebrać telewizji naziemnej nowego standardu, możesz podjąć jeden z następujących kroków. Pierwszą opcją jest zakup nowego telewizora. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które do DVB-T2/HEVC są przystosowane, a wśród których z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Jeśli nie dysponujesz wystarczającą kwotą na nowy telewizor, uspokajamy – możesz też zdecydować się na dokupienie oddzielnego tunera DVB-T2/HEVC, który podpięty do Twojego obecnego telewizora umożliwi mu odbiór nowego sygnału. Taki dekoder może być też wyposażony w moduł Wi-Fi, który pozwoli Twojemu odbiornikowi również na podłączenie do internetu. Zarówno przy zakupie nowego telewizora, jak i dekodera, koniecznie zwróć uwagę na to, czy wybrany sprzęt wspiera też kodek HEVC – bez takiej funkcji może być z niego wkrótce niewiele pożytku. Niezależnie, czy Twoim wyborem jest telewizor, czy dekoder, polecamy już teraz przygotować się do zmiany.
Firma Samsung jest jedną z marek, które starają się pomóc użytkownikom w procesie przygotowania się do zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z treścią strony poświęconej technologii DVB-T2/HEVC https://www.samsung.com/pl/tvs/dvb-t2/ .
Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.
Polecamy:
– Jak wybrać program do wystawiania faktur?
– Dopłata do zaniżonego odszkodowania – XPRIME