Nowoczesne zawody, które zyskują coraz większą popularność
Choć możemy tego nie dostrzegać, znajdujemy się obecnie na progu rewolucji technologicznej: komputery i Internet zmieniły rzeczywistość człowieka, a wszystko wskazuje na to, że niebawem będziemy świadkami przełomu na miarę wprowadzenia do powszechnego obrotu komputerów osobistych. Warto jednak spojrzeć na rozwój technologii nie przez pryzmat dystopijnych teorii, ale raczej szans, jakie stwarzają one dla każdego, kto tylko posiada do nich dostęp.
Jeśli sięgniemy do historii ostatnich kilkudziesięciu lat, okaże się, że byliśmy świadkami odchodzenia do nisz wielu profesji, które przez dekady (a niekiedy wieki) zapewniały utrzymanie całym pokoleniom. Do takich odchodzących zawodów należy kowal (współcześnie przetrwała jego odmiana artystyczna), zdun (budował piece, zwykle kaflowe), szewc (obecnie koszt nowego obuwia sprawia, że naprawa jest niemal nieopłacalna) czy parasolnik (niegdyś parasole kosztowały sporo, dziś w każdym markecie czy drogerii kupimy nowy parasol za kilka złotych). Zawody zawsze ewoluowały wraz ze zmieniającą się techniką i jest to proces naturalny, którym nie powinniśmy się zamartwiać – wręcz przeciwnie, rzemiosło ma się całkiem dobrze, jednak nie wykracza poza swoją niszę. Podobnie jest z nowymi zawodami, które pojawiają się w związku z postępem technologicznym. Nowe możliwości, maszyny, Internet wymagają nowych specjalistów, którzy pomogą nad nimi zapanować. Jeśli przejrzymy oferty pracy, które prezentuje choćby Pracuj.pl , przekonamy się, że niemal nie znajdziemy tam propozycji dla tradycyjnych rzemieślników.
Przykłady zawodów, które powstały jako odpowiedź na rozwój technologiczny
Broker informacji – wraz z pojawieniem się szerokiego dostępu do Internetu i rozwojem wszelkiego rodzaju baz danych okazało się, że przeciętny konsument treści internetowych ma problemy ze znalezieniem i uporządkowaniem wiarygodnych informacji. Broker informacji nie tylko wie, jak odnaleźć się w gąszczu Sieci, ale potrafi przetwarzać i analizować zdobyte dane: to z pewnością praca dla osób dobrze czujących się w świecie komputerów, których pasją będzie bycie na bieżąco z trendami w przekazywaniu i opanowaniu informacji.
Grafik komputerowy – obecnie prasa, media, handel czy nawet szeregowi użytkownicy portali społecznościowych nie potrafią poradzić sobie z koniecznością wizualizacji treści i przewagą kultury obrazkowej. Grafik komputerowy to zawód, bez którego rynek reklamy oraz mediów tradycyjnych i społecznościowych, miałby ogromne problemy z utrzymaniem swojej popularności i siły przekazu.
Programista – Internet stał się miejscem, w którym konsumenci zostawiają ogromne pieniądze; dodatkowo cały przemysł, lwia część handlu i obsługi klienta prowadzona jest poprzez programy komputerowe. Każde państwo na Ziemi deklaruje, że brakuje mu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy programistów.