Nie tylko ogromna flota aut – na jakie przywileje może liczyć przedsiębiorca?
Popularne przekonanie, że tylko klient flotowy, który zarządza kilkuset samochodami, może liczyć na znaczące przywileje, nie jest aktualne. Kupując kilka aut, właściciel mniejszej firmy może w pełni skorzystać z dodatkowych upustów – warto mieć tego świadomość.
Bonusy dla przedsiębiorców
Nie tylko dealerzy ale też sieci serwisowe, towarzystwa ubezpieczeniowe, koncerny paliwowe oferują bonusy dla przedsiębiorców kupujących przynajmniej kilka aut. Nawet samo miano „klienta flotowego” stosuje się obecnie do firmy kupującej trzy (np. w przypadku Mitsubishi) czy pięć aut (np. modeli Toyoty). Upusty, na jakie może liczyć klient flotowy są efektem negocjacji – najczęściej od 2-20% ceny, w zależności od liczby samochodów. Niekiedy zniżka jest mniejsza, ale gratis otrzymujemy dodatkowe wyposażenie i akcesoria – co de facto może się opłacać, gdy zależy nam na komforcie, albo gdy auta maja pełnić funkcję wizytówki firmy.
Co oferują dealerzy?
Większość dealerów proponuje przedsiębiorcom kupującym kilka aut tzw. „kartę flotową”. W jej ramach można liczyć na rabat na zakup części zamiennych, opon i akcesoriów, a także liczne promocje dedykowane ściśle posiadaczom karty. Warto negocjować przedłużenie gwarancji producenta – ostatnio dealerzy są bardziej skłonni do tego kroku, niż kilka lat wcześniej. Zazwyczaj sporo można zaoszczędzić także na autoryzowanym serwisie – znacznie obniżone dla klientów flotowych stawki ma za roboczogodzinę ma Renault: https://www.renault.pl/uslugi-i-serwis/renault-dla-firm/oferta-dla-firm/oferta-serwisowa-dla-firm.html Oprócz tego zawsze przedsiębiorcy przydzielany jest opiekun – pracownik BOK, który będzie pierwszym kontaktem (a to duże ułatwienie szczególnie w sytuacjach kryzysowych).
Dodatkowe ubezpieczenia
Klienci flotowi często decydują się na dodatkowe ubezpieczenie. Oprócz obowiązkowego OC większość wybiera AC, NNW, assistance i ubezpieczenia szyb. Aby zyskać korzystny upust, warto wiedzieć, że większość towarzystw warunkuje cenę wielkością taboru, wartością aut i sposobem ich użytkowania (profil działalności, transport krajowy czy międzynarodowy, planowany przebieg, dotychczasowa szkodowość itp.). Stawki są negocjowalne, a dużym plusem jest również możliwość ustalenia szybkiej ścieżki likwidacji szkód.
Tańsze paliwa
To nie koniec bonusów – taniej można także tankować. W ramach kart paliwowych standardem są bezgotówkowe usługi (płatność za autostrady, opłaty drogowe, tankowanie i zakupy na stacjach itp.), zbiorcze faktury i zniżki na paliwo – w przypadku karty DKV nawet do 40 eurocentów na litrze. Co ważne – nie trzeba być klientem korporacyjnym – np. Orlen program Mikroflota dedykowany mniejszym firmom.
Planując zakup kilku aut, warto rozważyć kartę flotową. Liczne promocje, upusty i ulgi mogą być nie tylko korzystne dla budżetu, ale mogą również ułatwić nam życie – w przypadku przedsiębiorcy i tak już wystarczająco stresujące samo w sobie.