Matura z matematyki jest do zdania! Jak się do niej przygotować?

Matura jest bez wątpienia jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym egzaminem w trakcie całej edukacji. To właśnie jej wynik umożliwia dostanie się na wymarzone studia, a tym samym dalsze kontynuowanie wybranej ścieżki kariery zawodowej. Nie warto zatem rezygnować z przygotowań do niej i pozostawiać rezultatów losowi. Jednym z egzaminów maturalnych, który jest obowiązkowy dla każdego zdającego, jest matematyka na poziomie podstawowym. To właśnie ona spośród wszystkich na tym poziomie dostarcza uczniom największych zmartwień i nieprzespanych nocy. Okazuje się jednak, że przy odpowiednim wysiłku oraz przemyślanych powtórkach materiału można ją zdać z naprawdę wysokim rezultatem. Warto zatem, chociaż do maja pozostałych niecałe dwa miesiące, wziąć się do roboty!

Plan ułatwiający działanie

Rozpoczynając powtórki tak zróżnicowanego i dużego materiału, jak tego wymaganego na maturze, należy dokładnie rozplanować swoje działania. W szczególności, że do tegorocznych egzaminów pozostało naprawdę niewiele dni. Należy zatem skupić się na tym, co rzeczywiście wymaga powtórzenia oraz rozsądnego zarządzania czasem. Dobrym rozwiązaniem jest rozpisanie całego planu przygotowań do matury z matematyki. Niezaprzeczalną korzyścią z takiego działania jest usystematyzowanie już posiadanej wiedzy, a także oszczędność czasu. Warto oprzeć się na spisie tematów, który jest między innymi na platformie dlaucznia.pl, dzięki czemu na pewno nic nie zostanie pominięte. Należy również już podczas etapu planowania podkreślić to, czego się nie pamięta wystarczająco dobrze i przeznaczyć na te zagadnienia więcej czasu niż na pozostałe.

Odnalezienie wiarygodnych źródeł

Do matury z matematyki nie pozostało wiele czasu, dlatego też konieczne są nie tylko dobrze zorganizowane działania, ale także dobra źródła informacji. Niestety, ku rozczarowaniu wielu uczniów szkół średnich, nauka z podręczników nie jest zbyt efektywna. Znajduje się tam wiele szczegółowych informacji, które bardzo często okazują się całkowicie zbędne. Po pierwsze dlatego, że większość materiału wymaga jedynie odświeżenia w pamięci. Po drugie – na egzaminie maturalnym każdy przystępujący otrzymuje kartę wzorów, z której może korzystać do woli. Dobrym rozwiązaniem jest zatem nauka z alternatywnych źródeł, na przykład z dlaucznia.pl. Jest to platforma edukacyjna, która przedstawia informacje na wiele różnych sposobów. Można zatem przeczytać jedynie skrót danego tematu, a przy tych sprawiających większe problemy obejrzeć materiał wideo. Jej dodatkowym atutem jest możliwość zainstalowania aplikacji na telefon czy tablet, a tym samym powtarzanie nawet podczas jazdy autobusem.

Teoria zamieniona na praktykę

Nie ma skuteczniejszego sposobu na zapamiętywanie informacji od wykorzystywania ich w praktyce. Jest tak w szczególności w przypadku matematyki, z której matura składa się właśnie z rozwiązywania licznych zadań zamkniętych oraz otwartych. Dobrze jest zatem sprawdzić swoją wiedzę poprzez przerabianie arkuszy z poprzednich lat. Prawdopodobieństwo, że treść zadań będzie dokładnie taka sama, jest naprawdę niewielkie. Powtarzają się natomiast rodzaje ćwiczeń, często od tych z wcześniejszych matur różnią się jedynie danymi. Łatwo zatem na takiej podstawie zauważyć, co należy jeszcze powtórzyć, a co wychodzi bez większych problemów. Zresztą przyzwyczajenie się do samej formuły matury przyczynia się do znacznie mniejszego stresu podczas właściwego egzaminu oraz wyrobienie sobie metod rozwiązywania całego arkusza. Podczas tego typu przygotować dobrze jest mieć przy sobie kartę wzorów i nauczyć się korzystania z niej, ponieważ znacznie ułatwia ona rozwiązywanie poszczególnych zadań.