Marketing na okrągło, czyli jak skutecznie sprzedawać płyty winylowe w XXI wieku?

vinylrec-630x420

Płyty winylowe – wydawałoby się, że wyszły z mody już bardzo dawno i w pewien sposób “przejadły się”. Nic bardziej mylnego. Wciąż na rynku muzycznym pojawiają się potencjalni klienci, którzy pasjonują się w kolekcjonowaniu tego rodzaju produktów. Jeśli dobrze się rozejrzeć jest ich całkiem spora liczba, i tworzą oni pewnego rodzaju popyt, na przeciw któremu wychodzą sprzedawcy.

Jednak, aby zarobić na płytach winylowych, i sprzedać je w odpowiednio dużej ilości, trzeba zastanowić się i zorganizować odpowiednie działania marketingowe. XXI wiek zobowiązuje marketingowców do wychodzenia na przeciw coraz mądrzejszych, świadomych i doświadczonych konsumentów. Nie zmienia to jednak faktu, iż najlepszą formą marketingu jest tzw. promocja-mix, czyli zespół elementów najbardziej istotnych podczas tworzenia koncepcji marketingowej danej firmy. I to właśnie na nim się wzorując, większość firm tworzy swoje plany marketingowe – zapewne nie zwiedzie on również przy sprzedaży płyt winylowych.

Osiem elementów promocji

Promocja-mix posiada około osiem elementów, i na każdym z nim należy skupić się w sposób równie intensywny, aby osiągnąć sukces. Pierwszy element to merchandising, czyli nic innego jak wpływanie na klienta i jego zachowania poprzez aranżację całego sklepu.

Kupowaniu płyt winylowych z pewnością sprzyjać będzie odpowiednia muzyka w tle, a także wnętrze, które zaaranżowane będzie w stylu vintage – książki, gramofony, odcienie beżu i brązu, te elementy zapewne przeniosą potencjalnego klienta do momentu, w którym płyty winylowe były absolutnym bestsellerem. Kolejny element to organizacja eventów, czyli różnego rodzaju wydarzeń, świąt, imprez.

Przykładowo, w sklepie zorganizować można imprezę z okazji Dnia Płyty Winylowej, który obchodzi się 19 kwietnia – zgromadzi to zapewne wielu miłośników, a przy okazji jest to dobra okazja na zakup owego produktu.

Ponadto w lokalu z winylami organizować można różnego rodzaju wydarzenia związane z odsłuchem najbardziej kultowych używanych płyt wydanych w postaci winylu (używane płyty możemy kupić choćby tu www.kultwinyla.pl/uzywane-plyty-winylowe-c-2.html).

Kolejny istotny element promocji-mix to reklama – dobrze dostosowana do segmentu klientów, i przynosząca określone zyski. Z reklamą trzeba trafić w punkt, to znaczy tak ją promować, w takich miejscach, by docierała do tych potencjalnych odbiorców, którzy później mogą stać się naszymi potencjalnymi klientami.

Sklep winylowy z pewnością powinien reklamować się na wszelkiego rodzaju koncertach, miejscach i lokalach powiązanych z muzyką. Ponadto, warto zainwestować w bilboard, czyli stojącą reklamą, najlepiej znajdującą się w centrum miasta.

Równie istotny element promocji-mix, o którym warto wspomnieć, i który jest bardzo skuteczny, to sponsoring, czyli pewnego rodzaju umow, która daje korzyści obu stronom. Sklep winylowy powinien posiadać środki, które przeznaczy na sponsorowanie koncertów, na który przychodzi określona ilość osób, w zamian za to zostanie on rozreklamowany właśnie pośród nich. Daje to duży rozgłos, i zwiększa liczbę potencjalnych klientów.

Wiele jest możliwości wypromowania firmy zajmującej się sprzedażą płyt winylowych. Wciąż jest to produkt, który budzi zainteresowanie wielu osób – wystarczy tylko odpowiednio poznać ich zainteresowania, a pomysł na reklamę nasuwa się sam.