Lunch w pracy – jak go zjeść i nie popełnić foux pas?

Niemal wszyscy spożywają posiłki w pracy, gdyż zazwyczaj spędzają w niej minimum osiem godzin dziennie. Niekiedy lunche spożywane są grupowo, niekiedy indywidualnie, czasem przy biurku, czasem w wyznaczonych do tego miejscach. Warto nauczyć się, jakich zachowań podczas jedzenia lepiej unikać w pracy.

Częste błędy podczas spożywania posiłków w pracy.

Pracownicy lubiący odżywiać się zdrowo, bardzo często zapominają o tym, że niektóre pokarmy wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach. O ile jedzenie czosnku, cebuli, czy sera pleśniowego w zaciszu domowym, jest bardzo zdrowe i potrzebne, to w pracy bardzo nie mile widziane. Jeśli chociaż jedna osoba z biura przyniesie posiłek wydzielający brzydki zapach, cała reszta pracowników, będzie musiała do końca dnia pracować w nieprzyjemnych warunkach. Warto unikać tego typu zachowań, by codzienna praca była przyjemniejsza, a koledzy nas lubili.
Pracuj.pl zamieszcza często oferty pracy, w których napisane jest, że firma oferuje stanowisko w miłej atmosferze i zgranym zespole. Bardzo często w takich przyjaznych i rodzinnych warunkach posiłki spożywane są razem. Zazwyczaj przygotowana jest stołówka, gdzie dania serwowane są z bemarów, lub zamawiane do biura. W takim przypadku warto pamiętać o tym, by nachalnie nie życzyć wszystkim smacznego, gdy ktoś już spożywa posiłek. Jest to niegrzeczne i bardzo źle widziane, gdyż zmuszamy osobę, która już je, do tego, by nam odpowiedziała. Podobnie jest z próbowaniem pokarmów z czyjegoś talerza. Może nam się wydawać, że zaprzyjaźniliśmy się bardzo ze współpracownikiem, jednak tego typu zażyłość, nie jest mile widziana w miejscu pracy.

Po posiłku, niektórzy nawykowo po sobie sprzątają, inni natomiast pozostawiają górę nieumytych naczyń i w ogóle im to nie przeszkadza. Warto pamiętać, że dla osób, które zostawiają po sobie porządek, takie nieumyte naczynia, są bardzo drażniące. Są to niby banalne sytuacje, ale potrafią popsuć atmosferę w każdej firmie. Jedna osoba, zmywając po dwudziestu pracownikach, musi poświęcić godzinę pracy, a jeśli każdy umyje po sobie naczynia, poświęci na to kilka minut i w firmowej kuchni będzie zawsze porządek.

Warto pamiętać, że dobre nawyki przy jedzeniu mogą uchronić nas przed kłótniami w pracy i rozsiewaniem złej atmosfery. Zagwarantują nam porządek w kuchni i łatwy dostęp do sprzętów umożliwiających nam szybkie i komfortowe przygotowanie kawy. Takie środowisko pracy sprzyja wydajności i zadowoleniu pracowników.